Xi'nin konuşması büyük yankı uyandırdı

2017-12-02 18:22:40 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile Dünya Siyasi Partiler Üst Düzey Diyalog Toplantısı dün Beijing'de başladı.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, toplantının açılışında yaptığı “Güzel Bir Dünyayı El Ele İnşa Edelim” başlıklı konuşma, katılımcıların takdirini kazandı.

4 gün sürecek toplantıya 120'den fazla ülkeden yaklaşık 300 siyasi parti veya örgütün liderleri katılıyor. Toplantıda, ÇKP ile dünyanın siyasi partileri ülke ve parti yönetimi üzerine deneyimlerini paylaşarak işbirliğini ele alıyor.

Kamboçya Halk Partisi Başkanı ve Başbakanı Sadech Techo Hun Sen, toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Xi'nin ortaya koyduğu insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma hedefi ve halkın mutluluğunu amaçlayan anlayışı olumlu karşıladıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Xi'nin dikkat çektiği bu noktaların toplantıya katılan tüm siyasi partilerin ortak değeri olduğunu söyledi.

Çin Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü Daimi Başkan Yardımcısı Yuan Zongze, konuşmasında, ÇKP'nin insanlığın ortak kader topluluğunun inşasını ilerletme maddesinin ÇKP Tüzüğü'ne yazılmasının, bu hedefe verilen büyük önemi açıkça gösterdiğini söyledi.

İnsanlığın ortak kader topluluğu anlayışının, daha çok umut vadettiğini vurgulayan Uganda Ulusal Direniş Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Richard Awany Todwong, ÇKP'nin liderliğinde Çin'in somut girişimlerle insanlığın ortak kader topluluğunu oluşturma yönünde oynadığı lider rolünün önemine işaret etti.

Çin'in kalkınma modelinin, Afrika için bir örnek oluşturduğu yönünde görüş bildiren Todwong, siyasi partiler arasındaki derin temasların, ülke yönetim deneyimlerini birbirlerinden öğrenme bakımından yeri doldurulamaz bir kanal olduğunu kaydetti.

ABD Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi Üyesi Anthony Parker da yaptığı açıklamada, toplantı katılımcılarının sayısı karşısında “şaşkınlık” duyduğunu ifade ederek “Farklı rejimleri temsil etmemize ve farklı değer yargılarına sahip olmamıza rağmen, barışçı, işbirliğine dayalı ve müreffeh bir uluslararası düzen oluşturmaya dair müşterek beklentiye sahibiz. Ortak çıkarlarımız için tek yolumuz var, o da işbirliğini güçlendirmektir” dedi.

ÇKP, insanoğlunun ilerlemesine katkı sağlıyor

Dünyadaki en büyük siyasî parti olarak ÇKP, insanoğlunun ilerlemesine katkı sağlamayı kendi sorumluluğu olarak görüyor. Barışçı kalkınma yolunu izleyen, küresel ortaklık ilişkilerinin inşasını hızlandıran Çin, dünya barışını ilerletme, küresel kalkınmaya katkı yapma ve uluslararası düzeni koruma taahhütlerini eyleme dönüştürüyor.

Çek Cumhuriyeti Bohemya ve Moravya Komünist Partisi Başkanı Vojtěch Filip, barışı arayan bir siyasî parti olarak ÇKP'nin sadece Çin için değil, dünya barışı ve istikrarı için de çalıştığını dile getirdi. Filip, Çin'in bu tavrının, sorunların çözümünde diplomatik yolların silah kullanmaktan daha uygun olduğunu kanıtladığını kaydetti.

Çin'in kalkınması, dünyaya da yeni fırsatlar getiriyor. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olarak Çin'in yıllık büyüme hızı yüzde 7,2'ye ulaşırken küresel ekonomik büyümeye yıllık ortalama katkı oranı da yüzde 30'u aştı.

Bununla beraber Kuşak ve Yol inisiyatifi, Çin'in dünyaya sağladığı önemli kamu ürünlerinden biri. Kuşak ve Yol inşasının, bölgeler ve ülkeler arasındaki bağları güçlendireceğini belirten Cibuti Cumhuriyeti İlerleme İçin Halk Birliği Partisi Genel Sekreteri Ilyas Moussa Dawaleh, ülkesinin Çin'le Kuşak ve Yol çerçevesinde işbirliğini genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

ÇKP, dünyadaki 160'tan fazla ülkenin 400'den fazla siyasî partisi veya örgütüyle temasları sürdürerek, ülke yönetimine ilişkin deneyimlerin paylaşılması suretiyle ortak tehditlerle mücadele için çaba harcıyor.

Toplantıda ÇKP'nin ileri sürdüğü gelecek 5 yıl içinde dünya ülkelerinin siyasi partileri ile 15 bin personel değişimi yapılmasını öngören programın kabul edilmesi bekleniyor. Ayrıca, ÇKP ile dünya siyasi partilerinin üst düzey diyalog toplantısının mekanizma haline getirilmesi önerildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor