Li Keqiang, Kazakistanlı mevkidaşıyla görüştü

2017-12-02 16:58:37 CRI

Li Keqiang, Kazakistanlı mevkidaşıyla görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Soçi'de Kazakistanlı mevkidaşı Bakıtcan Sagintayev ile bir araya geldi.

Li, görüşmede yaptığı konuşmada, “Çin ve Kazakistan yüksek karşılıklı güvene sahip kapsamlı stratejik ortaklardır. Üstelik bu yıl Çin ve Kazakistan arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yıldönümü. İki ülke arasında üretim kapasitesi işbirliğinde verimli sonuçların alınmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İki tarafın birçok alanda vardığı fikir birliğine dayanarak ilgili sonuçları ve deneyimleri araştırmayı güçlendirdiğini vurgulayan Çin Başbakanı, özellikle üretim kapasitesi işbirliğini ilerletmek için daha büyük adımlar atıldığını dile getirdi.

Li, Çin'in ticaret ve yeşil tarım gibi alanlarda Kazakistan ile işbirliğini güçlendirip iki ülkenin işletmeleri arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesine elverişli bir ortam oluşturmak için Kazakistan ile personel değişimini kolaylaştırmaya hazır olduğunu kaydetti.

Bahıtcan Sagintayev ise, yaptığı konuşmada, Çin ile Kazakistan'ın üretim kapasitesi işbirliğinin, ikili ekonomik işbirliğine başarılı bir örnek oluşturduğunu söyledi.

Sagintayev, iki ülkenin liderlerin vardığı mutabakatı hayata geçirip Çin'le çeşitli alanlarda ortak kazanca dayalı işbirliğini kuvvetlendirmek istediklerinin altını çizdi.

Li Keqiang, Soçi'de kaldığı otelde Kırgızistan Başbakanı Sapar İsakov ve Afganistan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah ile de ayrı ayrı görüşmeler yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor