UBS: Çin dördüncü çeyrekte yüzde 6,6 büyüyebilir

2017-12-01 20:54:20 CRI

UBS'nin bugün yayımladığı raporda, Çin'in Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH), emlak piyasası ve altyapı tesislerine yatırımlardaki soğuma ile aşağı çekileceğine ve büyümenin yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 6,6'ya gerileyeceğine dair beklenti yer aldı.

GSYH, yılın üçüncü çeyreğinde ikinci çeyreğe göre 0,1 puan düşerek yüzde 6,8 büyüdü. Bu oran, hükümetin 2017 için belirlediği yüzde 6,5'lik hedefi geçti.

UBS ekonomisti Wang Tao, yaptığı açıklamada, makroekonomik politikaların sabit kalması gerektiğini, çünkü ekonomik büyümenin iç tüketimdeki güçlü genişleme ve artan ihracat ile destekleneceğini dile getirdi.

Wang'ın tahminlerine göre, ticari bankalar tarafından sağlanan yuan cinsinden yeni krediler, kasımda bir önceki aya kıyasla 663 milyar 200 milyon yuan artarak 900 milyar yuanı (136 milyar 400 milyon ABD Doları) bulacak. Bu durum, yılın 11 ayındaki yuan cinsinden yeni kredilerin 2016'da verilen toplam kredi miktarını geçmesini sağlayabilir.

Wang, tüketici fiyatları endeksindeki genişleme ve enflasyon oranının kasımda yüzde 1,9'da sabit tutulması, üretici fiyatları endeksinin ise ekimdeki yüzde 6,9'dan yüzde 5,8' düşürülmesi gerektiğini ifade etti.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor