Xi: Partiler arası ilişkiler için yeni bir model oluşturulmalı

2017-12-01 20:14:56 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, siyasi partilerin farklılıkları bir kenara bırakıp ortak payda aradığı ve birbirlerine saygı gösterdiği yeni tip partiler arası ilişki modelinin geliştirilmesini önerdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile Dünya Siyasî Partileri Üst Düzey Diyalog Toplantısı bugün Beijing'de başladı. Xi, toplantının açılışında bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, farklı ülkelerin siyasi partilerinin farklı biçimlerde ve çoklu seviyelerde uluslararası işbirliği ve değişim ağının kurulması için birlikte çaba harcaması gerektiğini vurguladı.

ÇKP'nin diğer ülkelerin insanlarının kazandığı başarıları öğrenmeye ve bunları Çin'in gerçekleriyle kaynaştırmaya büyük önem verdiğini hatırlatan Xi, Çin'e dışarıdan gelen Marksizm'in ülkenin mevcut koşullarına göre düzenlendiğini ve Parti'nin Çin halkına durmaksızın ilerleme konusunda önderlik ederken başvurduğu bir bilimsel teori haline geldiğini söyledi.

ÇKP'nin dışa açık bir vizyon ve geniş bir bakış açısıyla hareket edip diğer ülkelerin siyasi partileri ve haklarıyla işbirliği, değişim ve diyalogu gerçekleştirmeye hazır olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Xi, gelecek beş yılda 15 bin yabancı siyasi parti üyesinin Çin'e davet edileceğini belirtti.

Xi, ayrıca ÇKP ile Dünya Siyasî Partileri Üst Düzey Diyalog Toplantısı'nın kurumsallaştırılıp, uluslararası etkisi ve temsil gücü yüksek bir siyasi diyalog platformu haline getirilmesini önerdi.

ÇKP, 160 ülke veya bölgedeki 400 siyasi parti ve örgütle düzenli iletişimini koruyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor