“Ortak kader topluluğunun amacı bölücülük değil paylaşım”

2017-12-01 20:13:49

Çin Ulusal Halk Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Fu Ying, ortak kader topluluğunun amacının bölücülük değil paylaşım olduğunu vurguladı.

Fu Ying, dün İtalya'nın başkenti Roma'da başlayan 3. Akdeniz Diyalogları Forumu'nda, Akdeniz ülkelerinin siyasî çevrelerinin temsilcileri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. Fu, forumda küreselleşme çerçevesinde Çin'in politikaları ve düşüncelerini anlattı.

Yaptığı konuşmada, geride bırakılan 25 yılda küresel ekonominin üç kat büyüdüğünü ve daha fazla kişinin yoksulluktan kurtarıldığını kaydeden Fu Ying, ekonomik küreselleşmenin dünyanın zenginliğinin artmasına fırsatlar yarattığına işaret etti.

Çeşitli ülkelerin küresel yönetişim hususunda fikir birliğine varmalarına rağmen bu alanda bazı yetersizliklerin bulunduğunu belirten Fu, bunların giderilmesi için daha dengeli bir büyümeye, inovasyona ve mevcut uluslararası düzen ile mekanizmaların düzeltilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde yeni tip uluslararası düzen ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşası düşüncelerinin vurgulandığını hatırlatan Fu, Çin'in kalkınmasının genel olarak barışçı bir dış ortam ve başka ülkelerle işbirliğinden güç aldığını dile getirdi.

Küresel yönetişim konusunda Çin'in ortak istişare, ortak inşa ve paylaşıma destek verdiğini kaydeden Fu, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin özünde güzergâhtaki ülkeler arasındaki bağların sıkılaştırılmasının olduğunu söyledi.

Komite Başkanı Fu, Çin'in insanoğlu için ortak kader topluluğunu inşa ederek ortak, kapsamlı, iş birlikçi ve sürdürülebilir güvenlik kavramının hayata geçirilmesi gerektiği görüşünü benimsediğini iletti.

Çeşitli tarafların talepleri, çıkarları ve yönetişim düşüncelerini azami derecede bir araya getiren bir çatı kurulması gerektiğinin altını çizen Fu, ortak kader topluluğunun amacının paylaşım olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor