Çin-Fransa Ekonomi ve Finans Diyalogu düzenlendi

2017-12-01 19:13:22 CRI

Çin Başbakan Yardımcısı Ma Kai, bugün Beijing'de düzenlenen 5. Çin-Fransa Üst Düzey Ekonomi ve Finans Diyalogu'na Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ile eşbaşkanlık etti.

Söz konusu toplantı, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la Hamburg'da yaptığı görüşme ile ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından iki ülke arasında gerçekleştirilen ekonomi ve finansa yönelik ilk üst düzey diyalog toplantısı konumunda.

Ma Kai, toplantıda yaptığı konuşmada, iki tarafın Xi ile Macron'un vardığı fikir birliğini hayata geçirerek iletişimi derinleştirmeleri ve makro ekonomi politikaları arasındaki koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğini vurguladı. Toplantıda “Kuşak ve Yol” çerçevesinde karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin ilerletilmesi için bir yol haritası çizildiğini belirten Ma, iki ülkenin ticari korumacılığa karşı çıktığını ve küresel ekonomik yönetişimi pekiştirmek için birlikte çabalayacaklarını ifade etti.

Bruno Le Maire ise yaptığı konuşmada, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin ardından Çin ile işbirliğini güçlendirmeyi umut ettiklerini dile getirdi. Maire, Fransa'nın “Kuşak ve Yol” inisiyatifini desteklemeye ve ikili işbirliğinde yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunu söyledi.

Toplantıda, 71 alanı kapsayan karşılıklı faydaya dayalı çeşitli sonuçlar kaydedildi. Taraflar “Çin Malı 2025” ve Fransa'nın “Geleceğin Endüstrisi” projeleri arasındaki bağlantıyı güçlendirerek; yatırım, otomotiv, sivil havacılık, uzaycılık, nükleer enerji, ileri imalat, yeşil finans, “Kuşak ve Yol” inşası ile üçüncü taraf piyasanın ortaklaşa geliştirilmesi gibi alanlarda işbirliğinin ilerletilmesinde anlaştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor