Li Keqiang, Pakistanlı mevkidaşıyla görüştü

2017-12-01 10:27:47 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Soçi'de Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi'yle görüştü.

Li Keqiang, yaptığı konuşmada, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının başlatılmasından bu yana geçen dört yılda büyük ilerleme kaydedildiğini hatırlattı.

Pakistan'la serbest ticaret bölgesi çalışmasını ilerletmek istediklerini belirten Li, ikili ticaretinin dengeli gelişmesini ve iki ülke işletmelerinin işbirliğini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Pakistan'daki Çin işletmeleri ve Çin vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması nedeniyle Abbasi'ye teşekkür eden Li, daha güvenli bir ortamda ekonomik işbirliğine daha elverişli bir dış ortam yaratılması arzusunu dile getirdi.

Li, ayrıca Çin'in Pakistan'la güvenlik ve savunma alanında işbirliğini sürdürerek, bölgede barış ve istikrarına katkı yapmaya devam edeceğini ifade etti.

Li Keqiang, Pakistan'ın Shanghai İşbirliği Örgütü üyesi olarak ilk kez başbakanlar toplantısına katılmasından memnuniyet duyduklarını ifade ederek, çok taraflı mekanizmalar ve bölgesel işlerde Pakistan'la koordinasyonu yoğunlaştıracaklarını kaydetti.

Pakistan Başbakanı Abbasi, Pakistan'ın Çin'le üst düzey teması sürdürerek çeşitli alanlardaki işbirliğini derinleştireceğini, ikili ilişkilerin gelişmesine yeni dinamikler katacağını belirtti.

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasını, tüm imkânlarla ilerleteceklerini kaydeden Abbasi, inşası süren projelerin sağlıklı şekilde yürütülmesi için gerekli güvenlik tedbirlerini sürdüreceklerini de ifade etti.

Pakistan, Çin'le SİÖ çerçevesindeki işbirliğini de güçlendirmek istiyor. Abbasi, SİÖ dönem başkanlığını üstlenen Çin'in, örgütün gelişmesini hızlandıracağına olan inancını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor