Çin'in özel elçisi Zimbabve'de

2017-11-30 19:59:54 CRI

Çin hükümetinin özel elçisi olarak Zimbabve ziyaretini sürdüren Dışişleri Bakan Yardımcısı Chen Xiaodong'un Zimbabve'nin yeni Devlet Başkanı Mnangagwa ile görüştüğü ve kendisine Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kutlama mesajını ilettiği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, iki tarafın ortak çabaları sayesinde Çinli elçinin ziyaretinin iki ülke arasındaki geleneksel dostluk ve işbirliği ilişkilerini ilerletebileceğine inandıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi'nin mesajında, Emmerson Mnangagwa'nın devlet başkanlığı görevine başlamasını tekrar kutladığını söyleyen Geng Shuang, şunları aktardı:

“Cumhurbaşkanı Xi, mesajında, Çin'in dürüstlük, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde Zimbabve ile işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Çin'in, Zimbabve'nin ekonomik ve sosyal kalkınmasını ilerletmesine ve halkın yaşam seviyesini yükseltmesine mümkün olduğu kadar yardım sağlayacağını belirtmiştir.”

Mnangagwa'nın görevine başladıktan sonra kabul ettiği ilk yabancı hükümet elçisinin Çin'den olduğunu belirten sözcü, bunun iki ülke arasındaki eskilere dayanan sağlam ve özel dostluk ilişkilerine işaret ettiğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Chen Xiaodong, Zimbabve'nin daveti üzerine Çin hükümetinin özel elçisi olarak 29-30 Kasım günlerinde Zimbabve ziyaretinde bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor