Xi'den “Filistin Halkıyla Dayanışma Günü ”ne mesaj

2017-11-30 09:47:14

  “Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü” 29 Kasım'da Birleşmiş Milletler'de düzenledi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping etkinliğe kutlama mesajı yolladı.


Xi Jinping mesajında Filistin sorununun Ortadoğu'daki krizlerin temeli olduğuna işaret ederek, bunun tüm bölgede uzun vadeli refah ve istikrarı yakından ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.


Xi, Ortadoğu sorununun kapsamlı ve adilane şekilde mümkün olduğunca erken sürede çözülmesinin, Filistin halkı dahil tüm bölge ülkelerinin halklarının çıkarına olduğunu ve dünya barışının korunmasına da yardımcı olacağını kaydetti.


 Filistin-İsrail barışının kararlı destekçilerinden biri olduklarına dikkati çeken Xi Jinping, Çin tarafının bu yıl Temmuz ayında Filistin sorununun çözümüne ilişkin 4 maddelik öneri ortaya koyduğunu, bunun Filistin ile İsrail arasında karşılıklı güvenin yeniden kurulmasına, barışçı görüşmelerin mümkün olduğunca erken başlatılmasına güç katacağını söyledi.


Xi, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ve sorumlu büyük bir ülke olan Çin'in uluslararası toplumla el ele vererek, Ortadoğu'da kapsamlı barış tesis edilmesi için çaba harcamaya devam edeceğini belirtti.    

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor