Li Keqiang: Çin-Macaristan işbirliğini yeni düzeye taşıyacağız

2017-11-29 20:57:15 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Macaristan el ele vererek iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını belirtti.

Li Keqiang, dün Budapeşte'de Macaristanlı mevkidaşı Viktor Orban ile bir araya geldi.

Görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol” İnisiyatifi'nin Macaristan'ın kalkınma stratejileriyle kaynaşmasını sağlayacaklarına dikkat çeken Li, ikili ticaret ve yatırımları genişletmeyi ve başta altyapı tesisleri inşası olmak üzere önemli alanlardaki işbirliğini güçlendirmeyi sürdüreceklerini kaydetti.

Macaristan'ı 6. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Liderler Zirvesi'ne başarılı şekilde evsahipliği yapmasından dolayı tebrik eden Çin Başbakanı, “16+1” işbirliğinin, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki karşılıklı yarara dayalı işbirliğini ilerlettiği gibi, bölgenin istikrarı ve dünya barışına da yararlı olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise yaptığı açıklamada, Çin'le işbirliğinde zengin sonuçların elde edildiğine işaret etti. Orban, Çin ile başta Macaristan-Sırbistan demiryolu olmak üzere önemli projelerin inşasını ilerletmeye, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin seviyesini yükseltmeye ve çeşitli alanlardaki işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Li ve Orban, görüşmenin ardından, iki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret, finans ve kültürü kapsayan 11 alandaki işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti. İki başbakan, görüşmeden sonra ortak basın toplantısı da düzenledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor