Çin'in OPCW temsilcisi: Kimyasal silahlardan arınmak zorlu bir süreç

2017-11-29 10:39:38 CRI

Çin'in Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Daimi Temsilcisi Wu Ken, dünyanın kimyasal silahlardan arındırılmasının halen zorlu bir görev olduğunu, OPCW'nin gelecekte de kimyasal silahların azaltılması, yayılmasının önlenmesi, uluslararası işbirliği, koruma ve yardım olmak üzere dört konuyu gündeminde tutması gerektiğini söyledi.

22. Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne Taraf Ülkeler Konferansı genel oturumunda konuşan Wu Ken, uluslararası güvenlik sisteminin önemli bir parçası olarak adı geçen sözleşmenin ve OPCW'nin barış ve güvenliği korumada yeri doldurulamaz bir rol oynadığını belirtti.

Kimyasal silahların imha sürecinin tamamlanmadığını ve halen kimyasal silah kullanımının sürdüğünü kaydeden Çinli temsilci, dünyanın kimyasal silahlardan arındırılmasının halen çok meşakkatli bir süreç olduğuna dikkat çekti.

Wu, Japonya tarafının Çin'de bıraktığı kimyasal silahların yok edilme çalışmasına OPCW'nin özellikle ilgi göstermesi gerektiğini, bu silahların yok edilmemesi halinde kimyasal silahsız dünya hedefinin gerçekleştirilmeyeceğini vurguladı.

Japonya'nın Çin'de giriştiği işgal savaşının sona ermesinden bu yana 70 yıl geçmesine rağmen, Japon ordusunun Çin'de bıraktığı çok sayıda kimyasal silah Çin halkının can ve çevre güvenliğini tehdit etmeye devam ediyor. Japon tarafı, sözleşmede belirlenen süre içinde imha çalışmasını tamamlamadı. Bu durumdan Japonya'nın sorumlu olduğuna işaret eden Wu Ken, Tokyo'nun yükümlülüğünü üstlenerek Çin'de bıraktığı kimyasal silahları imha etmesi gerektiğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor