16+1 işbirliğini geliştirmek için Çin Başbakanı Li'den beş öneri

2017-11-28 11:34:44 CRI

Çin ile 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin (CEEC) hükümet başkanları Budapeşte'de toplandı.

6. Çin-CEEC Toplantısı'nda, katılımcı ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği, Avusturya, İsveç, Yunanistan, Belarus ve Avrupa Kalkınma Bankası gözlemci olarak hazır bulundu.

Toplantının başında Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında 16+1 adı verilen işbirliği mekanizmasının geride kalan 5 yılını yansıtan bir video izlendi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, son 5 yılda her alanı kapsayan işbirliğinde büyük ilerleme kaydedildiğini ve işbirliği mekanizmasının önemli bir etkisi olduğunu belirtti.

İkili işbirliğinde orta vadeli plan hazırlanıp 20 ayrı iletişim platformu oluşturuldu, 200'den fazla önlem hayata geçirildi. Çin'in 16 CEEC ülkesine yaptığı yatırım hacmi 3 milyar dolardan 9 milyar dolara yükseldi.

Çin'in Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinden yaptığı tarımsal ürün ithalatı ortalama yüzde 13,7 arttı, 6 binden fazla yük tren seferi başlatıldı.

16+1 işbirliği mekanizması iki tarafın ekonomik büyümesine katkıda bulundu. Çin yüzde 7'lik, CEEC ülkeleriyse yüzde 3'lük büyüme gerçekleştirdi.

Başbakan Li Keqiang, ekonomik, ticari ve finansal işbirliğinin derinleştirilmesi teması doğrultusunda çeşitli öneriler ortaya koydu.

Li, ekonomik ve ticari işbirliği boyutunun genişletilmesi, altyapı tesislerinde bağlanırlığın gerçekleştirilmesi, finansal desteğin artırılması, inovasyona dayalı işbirliğinin teşvik edilmesi ve kültürel iletişimin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin liderleri, Çin Başbakanı tarafından ileri sürülen işbirliği önerilerini takdirle değerlendirdi.

16+1 işbirliği mekanizmasını güçlendirmenin ortak bir arzu olduğuna işaret eden liderler, altyapı tesisleri, finans, e-ticaret, tarım, lojistik, KOBİ'ler, turizm ve kültür gibi alanlarda somut işbirliğini güçlendirmeye, bu sayede Çin'le ilişkileri ilerletmeye ve ortak kazanç gerçekleştirmeye hazır olduklarını dile getirdiler.

Toplantının bitiminde Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği'ne Dair Budapeşte Programı yayımlandı. Liderler ayrıca endüstriyel kapasite işbirliği, altyapı, finans ve kültür gibi çeşitli alanlarda birçok işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti.

Çin'in CEEC ülkelerine yatırımı 9 milyar doları aşmış durumda. Bu ülkelerin Çin'deki yatırımlarıysa 1,4 milyar dolar boyutunda. 2017 yılının ilk üç çeyreğinde Çin ile CEEC ülkeleri arasında ticaret hacmi 49 milyar dolar olarak kaydedildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor