Li, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi ve Ticaret Forumu'nda konuştu

2017-11-28 09:55:00

    Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Budapeşte'de düzenlenen 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi ve Ticaret Forumu'nun açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

     Li Keqiang yaptığı konuşmada, 16+1 işbirliğinin Orta ve Doğu Avrupa'da yer alan 16 ülke ile Çin arasında işbirliği platformu olduğuna işaret ederek, bunun Çin-Orta ve Doğu Avrupa dostluğunun ürünü bir inovasyon olduğunu ve gelişme potansiyelinin çok genişleyeceğini kaydetti.

16+1 işbirliğinde, uluslararası arenada genel kabul gören kurallar temelinde çifte kazanca ulaşıldığına dikkat çeken Li, bunun Çin-Avrupa ilişkilerinin önemli bir parçası olduğunu ve Çin-Avrupa ilişkilerinin geliştirilmesine güç kattığını belirtti.

Li Keqiang Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri (CEEC) arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bazı önerilerde bulundu.

Li, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin kalkınma stratejileri arasında kaynaşmanın güçlendirileceğini, istişare, ortak çaba ve paylaşım ilkeleri doğrultusunda CEEC ülkelerinde Kuşak ve Yol inisiyatifinin hızlandırılmasına ivme kazandırılacağını söyledi.

Macaristan-Sırbistan demiryolu gibi kapsamlı bağlantı projelerinin etkin şekilde uygulanması gerektiğine dikkat çeken Li, Çin-Avrupa kargo seferlerinin daha düzenli şekilde gerçekleştirilmesi, uluslararası endüstriyel işbirliğinin pekiştirilmesi, bir grup ticari işbirliği bölgesi kurulması, halklara daha fazla yarar getirecek endüstri zinciri, değer zinciri ve lojistik zincir oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Li Keqiang ayrıca, ticaret ve yatırım kolaylığının artırılması, gümrük işbirliğinin pekiştirilmesi, finansman kanallarının genişletilmesi çağrısı yaptı.

Çin-Orta ve Doğu Avrupa Bankalar Birliği'nin aynı gün hizmete girdiğine işaret eden Li Keqiang, Çin Devlet Kalkınma Bankası'nın buraya 2 milyar Avro değerinde kredi sağlayacağını belirtti.

Li, KOBİ işbirliğinin önemine de değinerek, Çin ve Orta ve Doğu Avrupa'nın KOBİ'leri arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'in Orta ve Doğu Avrupa'nın en önemli işbirliği ortağı olduğuna işaret ederek, geçen 5 yıl içinde iki taraf arasındaki işbirliğinin ekonomi, ticaret, kapsamlı bağlantı ve kültür gibi alanlara yayıldığına işaret ederek, bunun iki tarafın gelişmesine yararlı olduğu gibi, Çin-Avrupa işbirliğine de güç katacağını belirtti.

Viktor Orban, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinin eşit ve karşılıklı saygı ilkeleri doğrultusunda Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmaya, Çin işletmelerinin yatırımına elverişli ortam sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi ve Ticaret Forumu'na Çin ile Orta ve Doğu Avrupa'da iş dünyasından bine yakın temsilci katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor