Li Keqiang: “16+1” işbirliğine finansman desteğini arttıracağız

2017-11-27 19:20:50 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'in 16 Orta ve Doğu Avrupa ülkesiyle işbirliğinde finansman desteğini arttırmak için iki yeni önlem aldığını kaydetti.

Li Keqiang, Macaristan'da düzenlenen 17. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomik ve Ticari İşbirliği Forumu'nda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Li, kalkınma odaklı finansal kuruluşların iki taraf arasındaki işbirliği projelerine finansman sağlamasını ve finansman desteğinin Çin'in para birimi Renminbi ile yapılmasını teşvik edeceklerini söyledi. Li Keqiang, Orta ve Doğu Avrupalı şirketlerin Çin piyasasında Panda Tahvilleri ihraç etmesine de destek verdiklerini vurguladı.

Çin Endüstri ve Ticaret Bankası'nın (ICBC) çağrısıyla geçen yıl kurulan Çin-Orta ve Doğu Avrupa Fonu'nun yatırım ve finansman kanallarının genişletilmesine katkı yaptığına işaret eden Li, iki yeni önlem daha alındığını dile getirdi.

Birinci olarak, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Bankaları Birliği bugün resmen kuruldu. Ayrıca, Çin Kalkınma Bankası, kalkınma odaklı finansal işbirliği için 2 milyar Avro'luk kredi sağlayacak.

İkinci olarak, Çin-Orta ve Doğu Avrupa Yatırım ve İşbirliği Fonu'nun ikinci aşaması oluşturuldu. Bu kapsamda toplanan 1 milyar dolarlık sermaye ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine yatırım yapılacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor