Çin Başbakanı Li Keqiang Budapeşte'de

2017-11-27 10:24:47 CRI

Başbakan Li Keqiang Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de.

Li burada düzenlenecek Çin-Orta ve Doğu Avrupa Liderler Toplantısı'na katılacak, ardından Macaristan'a resmi ziyaret yapacak.

Li Keqiang, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında geliştirilen “16+1 işbirliği” mekanizmasının 5. yıldönümünde olduklarını hatırlatarak, bu 5 yılda hayata geçirilen işbirliği projelerinin iki tarafa da yarar getirdiğini belirtti.

Li, Çin'in diğer taraflarla birlikte geçen 5 yılı değerlendirerek, gelecek planlarını saptamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Li, Çin'le arasında derin geleneksel dostluk bulunan Macaristan'a yapacağı ziyarette Macar hükümetiyle işbirliğini güçlendirerek iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini zenginleştirme konusunu ele alacağını kaydetti.

“16+1 işbirliği” liderler toplantısı sırasında bazı işbirliği belgeleri imzalanacak, liderler ayrıca basının karşısına çıkacak. 7. Çin-Orta ve Doğu Avrupa Ekonomi ve Ticaret Forumu'na katılacak olan Li, “16+1 işbirliği” mekanizmasının 5. yıldönümünü kutlayacak ve çeşitli ikili görüşmeler yapılacak.

Li Keqiang'ın Macaristan ziyareti sırasında bu ülkenin devlet başkanı Janos Ader'le bir araya gelmesi, Başbakan Viktor Orban'la görüşmesi ve ortak basın toplantısına katılması, işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına tanıklık etmesi bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor