Çin: Rakhine sorununun çözümünde yapıcı rol oynayacağız

2017-11-24 18:51:26 CRI

Çin'in Rakhine sorununun çözümünde yapıcı rol oynamaya hazır olduğu açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Myanmar ve Bangladeş'in Rakhine sorununun diyalog ve istişare yoluyla uygun bir şekilde çözüme bağlanması için harcadığı çabaları desteklediğini dile getirdi. Sözcü, Çin'in bu konuda yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu belirtti.


Geng Shuang başkent Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında, Myanmar yönetimi ve Bangladeş arasında Rakhineli mültecilerin iadesine ilişkin anlaşmaya yönelik bir soruyu yanıtladı. Geng, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin kısa bir süre önce, söz konusu iki ülkeye yaptığı resmi ziyaretlerde Rakhine sorununun üç aşamada çözülmesine ilişkin bir plan ileri sürdüğünü ve bu planın her iki ülke tarafından da olumlu karşılandığını hatırlattı.


Myanmar ve Bangladeş'in son günlerde birçok etkileşimde bulunduğunu anımsatan Geng, Çin'in bu konuda kaydedilen olumlu gelişmelerden memnuniyet duyduğunu belirtti.


Sözcü Geng açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

“Şu anda birinci aşmadaki hedefe ulaşılmış durumda. Son gelen haber de ikinci aşamaya yönelik çalışmalarda da gelişme kaydedildiğini gösteriyor. Myanmar ve Bangladeş'in, ortak çabalarla yakalanan bu olumlu eğilimi pekiştirerek, mültecilerin yurtlarına dönmesine ilişkin çalışmaları bir an önce başlatmasını ve yürütmeyi sorunsuz şekilde hızlandırmasını bekliyoruz. Myanmar ve Bangladeş'in ortak dostu olarak Çin, sorunun uygun bir şekilde çözüme bağlanması konusunda yapıcı rolünü sürdürmeye hazır. Ayrıca uluslararası toplumun da bu durum için elverişli koşullar yaratarak, söz konusu sorunda yapıcı rol oynamasını temenni ediyoruz.”


Myanmar ve Bangladeş arasında, Rakhineli mültecilerin iadesi konusunda dün anlaşmaya varılmıştı. Bangladeş hükümeti tarafından aynı gün yapılan açıklamada, Myanmar'ın 2 ay içinde ilgili çalışmaları başlatmayı kabul ettikleri ifade edilmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor