Çin-ASEAN Enformasyon Bakanları Toplantısı düzenlendi

2017-11-24 11:50:04 CRI

Çin-ASEAN Enformasyon Bakanları Toplantısı düzenlendi

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından organize edilen “Çin-ASEAN Enformasyon Bakanları Toplantısı” dün Jiangsu eyaletine bağlı Suzhou kentinde düzenlendi.

Toplantıya, Çin'in yanında Kamboçya, Endonezya, Laos, Myanmar, Filipinler, Tayland ve diğer ASEAN ülkelerinin basın ve enformasyon bakanları katıldı.

Bakanlar, toplantıda, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nden sonra Çin ile ASEAN'ın basın ve yayın alanındaki işbirliğini güçlendirme ve iki taraf arasında ortak kader topluluğunu inşa etme konularında fikir birliği sağlandı. Toplantının ardından “Çin-ASEAN Enformasyon Bakanları Toplantısı İnisiyatifi (Suzhou İnisiyatifi)” yayınlandı.

Suzhou İnisiyatifi'nde, Çin ve ASEAN üye ülkelerinin medya alanındaki iletişimini ve işbirliğini güçlendirmesi, Asya Medeniyetleri Diyalogu ve Düşünce Kuruluşları İstişareleri seminerinin başlatılması, “Kuşak ve Yol” çerçevesinde basın işbirliğine yönelik değişim platformlarının inşa edilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantıda hazır bulunan Filipinler Devlet Başkanlığı Basın Ofisi Başkanı Martin Andanar, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Çin'e özgü sosyalizmde yeni bir döneme girildiğini açıkladığını hatırlatarak, Filipinler dâhil gelişmekte olan ülkelerin “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin yeni fırsatlar yaratmasını beklediğini söyledi.

Laos Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Bosengkham Vongdara ise, “Çin'in önerdiği Çin-ASEAN ortak kader topluluğunun inşasının, ASEAN'ın üye ülkelerine yarar getireceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor