Xi Jinping, Cibuti Cumhurbaşkanı ile görüştü

2017-11-23 21:04:59 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkeye resmi ziyarette bulunan Cibuti Cumhurbaşkanı Ismail Omar Guelleh ile görüştü.


Görüşmede, iki ülke arasında stratejik ortaklık ilişkisi kurulması ve çeşitli alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı.


Xi Jinping görüşmede, Çin ile Cibuti arasında diplomatik ilişkilerin 38 sene önce kurulduğunu hatırlatarak, ikili ilişkilerin temelinde karşılıklı eşitlik, saygı ve destek bulunduğunu söyledi.


Xi, Cibuti ile birlikte “Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi”nde kaydedilen sonuçları yerine getirmeyi ve Kuşak ve Yol inşasını hızlandırmayı umduklarını belirtti.


Xi, Çin'in, çeşitli alanlardaki işbirliğini kapsamlı şekilde derinleştirerek, iki ülke halkına fayda sağlamak için çaba harcamaya hazır olduğuna işaret etti.


İki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin son yıllarda artarak geliştiğini ve çeşitli alanlardaki işbirliğinde zengin sonuçlar kazanıldığını dile getiren Xi, iki ülke arasında üst düzey temasların sürdürülmesinin yanı sıra, iki ülkenin hükümetleri, yasama kuruluşları, siyasi partileri ile yerel hükümetleri arasındaki işbirliğinin genişletilmesinin önemini vurguladı.


Xi ayrıca, Çin ile Cibuti arasında, birbirinin çekirdek çıkarları ile kaygılarını ilgilendiren sorunlar üzerinde karşılıklı destek sağlanması gerektiğini ifade etti.


Çin'in, Cibuti'nin uluslararası ve bölgesel konularda daha büyük rol oynamasını desteklediğinin altını çizen Çin Cumhurbaşkanı, Cibuti ile birlikte “2030 Yılı Sürdürülebilir Gelişme Gündemi”ni oluşturmayı umduklarını dile getirdi.


Xi daha sonra, Çin'in, Afrika'da barış ile güvenlik gibi önemli uluslararası ve bölgesel sorunlarda eşgüdümü güçlendirerek, gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumaya hazır olduğunu kaydetti.


Ismail Omar Guelleh ise görüşmede, Çin'in Cibuti'ye sunduğu yardımlar ve destekler nedeniyle teşekkür etti.


Guelleh, Cibuti'nin Kuşak ve Yol inşasına etkin şekilde katılarak, Çin ile altyapı tesisleri inşasını ve halkın yaşamına ilişkin alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.


Cibuti'nin “Tek Çin” politikasında ısrar edeceğine vurgu yapan Guelleh, Çin ile stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmek için çaba harcamaya ve çok taraflı işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor