Çin'in Moskova Büyükelçisi: “Shanghai Ruhu” SİÖ'nün hazinesi

2017-11-23 10:47:17 CRI

Çin'in Moskova Büyükelçisi Li Hui, Shanghai İşbirliği Örgütü'nün (SİÖ) 16 yıllık kalkınma sürecinde, üye ülkelerinin, “Shanghai Ruhu”nun örgütün gelişmesindeki en büyük güç ve hazine olduğunu tanıdıklarını belirtti.

Li Hui, dün Rus basınına verdiği demeçte, Rusya'da düzenlenecek SİÖ Başbakanlar Konseyi 16. Toplantısı'nın, örgütün yeni üyeleriyle birlikte gerçekleştireceği ilk başbakanlar düzeyinde toplantı olma özelliğini taşıdığını ve bu açıdan tarafların dikkatini çektiğini söyledi.

Büyükelçi Li, Çin'in ortaya koyduğu “Kuşak ve Yol inisiyatifinin; ticaret ve yatırım kolaylığını sağlamayı, çeşitli ülkeler arasındaki bağları güçlendirerek kültürel temasları yoğunlaştırmayı amaçladığına dikkat çekti. “Kuşak ve Yol” çerçevesindeki uluslararası işbirliğinin, SİÖ üye ülkeleri arasındaki somut işbirliğini genişletebileceğini kaydeden Li, yeni büyüme dinamiklerinin de keşfedilebileceği ve küreselleşmenin yoğunlaştığı bu çağda bölgesel kalkınmaya ve refaha yeni güç katılabileceğini vurguladı.

8 Haziran'da düzenlenen SİÖ 17. Liderler Konseyi Toplantısı'nın sonunda Çin, Kazakistan'dan SİÖ dönem başkanlığını devraldı. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 18. Liderler Konseyi'nin Haziran 2018'de Çin'de yapılacağını açıkladı.

Büyükelçi, Çin'in diğer taraflarla birlikte, örgütün sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmeye; bölgedeki güvenlik ve istikrarı koruma ile ortak kalkınma ve refahı gerçekleştirme hususlarında daha büyük rol oynamasını sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi.

Çin-Rusya ilişkilerinden de söz eden Li, olgun, istikrarlı ve sağlıklı ikili ilişkilerin yeni tip uluslararası ilişkilerin kurulmasına ve insanoğlu için ortak kader topluluğunun oluşturulmasına önemli güvence sağladığının da altını çizdi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor