Wang Yi, Güney Koreli mevkidaşı ile görüştü

2017-11-22 20:21:24 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, başkent Beijing'deki Diaoyutai Devlet Konukevi'nde Güney Koreli (Kore Cumhuriyeti) mevkidaşı  Kyung-wha Kang ile görüştü.


Wang Yi görüşmede, ikili ilişkilerde bazı iniş çıkışlar görüldüğünü belirterek, ancak taraflar arasında THAAD sorununun aşamalı bir şekilde ele alınması konusunda kısa süre önce bir dizi mutabakat sağlandığını hatırlattı.


Wang, Güney Kore tarafından yapılan, ABD'nin füze savunma sistemine katılmayacakları ve geçici olarak konuşlandırılan THAAD sisteminin Çin'in güvenlik çıkarlarına zarar vermeyeceği yönündeki açıklamalara önem verdiklerini kaydetti.


Çin'de "söyleyince mutlaka yerine getirmeli, yerine getirince de mutlaka sonuçlandırmalı” şeklinde bir deyim olduğunu anımsatan Wang Yi, söz konusu sorunun uygun bir şekilde çözülmesi için Güney Kore'nin çaba harcamaya devam etmesini beklediklerini ifade etti.


Wang Yi ayrıca, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Başbakan Li Keqiang'ın kısa bir süre önce Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile ayrı ayrı görüşerek, ikili ilişkilerin iyileşmesi ve gelişmesi sürecinin hızlandırılmasına yön verdiklerini söyledi.


Wang Yi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seninle birlikte iki ülke liderleri arasında varılan mutabakat uyarınca karşılıklı anlayışı pekiştirmeye, görüş ayrılıklarını azamiye indirmeye ve iki ülke arasında daha sonra yapılacak üst düzey temasların hazırlık çalışmalarını yürütmeye hazırım. Çin ziyaretinin olumlu şekilde sonuçlanacağına inanıyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor