Çin: Mugabe hâlâ Çin halkının dostu

2017-11-22 19:12:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nın istifa kararına saygı gösterdiğini, kendisinin hâlâ Çin halkının dostu olduğunu belirtti.

Mugabe dün öğleden sonra istifa kararını açıklamıştı.

Lu Kang, Mugabe'nin Zimbabve'nin bağımsızlık ve kurtuluş mücadelesine tarihsel katkılarda bulunmanın yanı sıra, Pan-Afrikanizm hareketinde aktif bir rol oynadığına işaret etti.

Sözcü, Mugabe'nin Çin ile Zimbabve ve Çin ile Afrika arasındaki dostluğu güçlendirmek için uzun zamandır çaba harcadığını ve bu konuda önemli katkılar yaptığını dile getirdi.

Sözcü, Mugabe'nin istifasının Çin ile Zimbabve arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği konusunu; Çin'in Zimbabve'yle olan ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiği şeklinde yorumladı.

Sözcü, Çin'in iki ülke arasındaki dostluğu ve pek çok alanda sürdürülen işbirliğini pekiştirmek için çaba harcamaya hazır olduğunu kaydetti.

Bazı haberlere göre, Mugabe'nin istifasından sonra, İngiltere ve ABD, Zimbabve'de özgür ve adil bir seçimin yapılması çağrısında bulundu.

Lu Kang, başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme ilkesinde ısrar eden Çin'in Zimbabve halkının tercihlerine saygı gösterdiğini, başka ülkelerin de Zimbabve'nin iç işlerine müdahale etmeyeceklerini umduğunu söyledi.

Lu Kang, Zimbabve Eski Devlet Başkanı Yardımcısı  Emmerson Mnangagwa'nın Zimbabve'ye dönerek cumhurbaşkanlığı görevini üstleneceğine ilişkin haberleri ise,  Çin'in Zimbabve'ye yönelik dostane politikasını değiştirmeyeceği şeklinde değerlendirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor