Li Keqiang, Japon ekonomi heyetini kabul etti

2017-11-22 10:51:59 CRI

Li Keqiang, Japon ekonomi heyetini kabul etti

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Büyük Halk Toplantı Salonu'nda Japon ekonomi heyetini kabul etti.

Görüşmede, Çin-Japonya ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin iki ülkenin ortak çıkarlarına uygun olduğunu kaydeden Li, bu yılın Çin ve Japonya arasında diplomatik ilişkilerin normale dönmesinin 45. yılı olduğunu, önümüzdeki senenin ise "Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması"nın imzalanmasının 40. yıldönümü olacağını söyledi.

Li Keqiang, Çin-Japonya ilişkilerinin iyileştirilmesi için halklar arası iletişim ve karşılıklı güvenin artırılması gerektiğini vurguladı. Siyasi güvenin yeniden inşası için toplumun her kesiminin büyük çaba harcaması gerektiğini hatırlatan Çin Başbakanı, iki tarafın iyi bir ivme yakalayarak Çin-Japonya ilişkilerini doğru bir yola koyduğunu dile getirdi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki ticaret işbirliğinin önemi de vurgulandı. Li, Japonya'nın ikili ilişkilerin iyileştirilmesi için Çin ve Japonya halkları ile gençleri arasındaki kültürel iletişimin güçlendirilmesi yönünde çaba göstermeyi sürdürmesini beklediklerini kaydetti.

Başbakan Li, Çin'in ekonomik durumu hakkında da bilgi verdi. Çin'in gelecekte dışa açılmayı genişleteceğinin altını çizen Li, Çinli ve yabancı firmalar için daha adil bir iş ortamı inşa edileceğini söyledi.

Li, Çin'in Japonya ile inovasyon işbirliği doğrultusunda çifte kazanç sağlamak, Doğu Asya Ekonomik Ortaklığını inşa etmek, Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Bölgesi'ni kurmak ve bölgesel kapsamlı ekonomik ortaklık ilişkisi (RCEP) anlaşmasına dair müzakereleri hızlandırmak için ortak çaba gerektiğini vurguladı.

Heyet yetkilisi ise, ikili ilişkilerin olumlu ivme kazanmasını memnuniyetle karşıladığını ifade etti. İki ülkenin büyük işbirliği potansiyeline sahip olduğunu belirten yetkili, Japonya'nın Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Bölgesi'nin inşası ve RCEP anlaşması hususlarının sonuca bağlanmasını umduklarını kaydetti.

Japonya'nın 3 önemli ekonomi heyeti 43. kez Çin'e geldi. Yaklaşık 250 kişiden oluşan bu heyet, son yıllarda Çin'i ziyaret eden en büyük ekonomi heyeti konumunda.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor