Xinjianglı din adamı: Müslümanlar tek bir ağızdan konuşmalı

2017-11-22 10:06:32

Xinjianglı din adamı: Müslümanlar tek bir ağızdan konuşmalı

Xinjiang İslam Akademisi Başkanı Abdurragıp Tömürniyaz, farklı ülkelerdeki Müslüman halkların Çin'deki inanç özgürlüğü durumuna dair Batı medyasında çıkan asılsız haberlere inanmamaları, İslam dininin mensupları olarak tek bir ağızdan konuşmaları gerektiğini söyledi.

5. İpek Yolu'nda Çin etkinliğinin katılımcıları, Çin'deki temaslarını sürdürüyor. Türkiye, Belarus, Ürdün, Suudi Arabistan ve Pakistan gibi farklı ülkelerden basın mensupları, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de yer alan Çin İslam Akademisi'ni ziyaret etti.

Xinjiang İslam Akademisi Başkanı Abdurragıp Tömürniyaz, konuk gazetecileri yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Xinjianglı din adamı: Müslümanlar tek bir ağızdan konuşmalı

Çin İslam Akademisi'nin 1987 yılında resmen faaliyetlerine başladığına ve çalışmalarını giderek yoğunlaştırdığına işaret eden Abdurragıp Tömürniyaz, akademideki öğrencilere beş yıllık eğitim verildiğini, mezunların daha sonra bölgedeki dini kuruluşlarda görev aldıklarını belirtti.

Gazetecilerin soruları üzerine, Çin'deki Müslümanların ibadet ve inanç özgürlüğü konusunu da değerlendiren Xinjianglı din adamı, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) dini personel eğitimine uzun yıllardır büyük önem verdiğini, bu nedenle de akademinin faaliyetlerini genişletme kararı aldığını söyledi.

Xinjianglı din adamı: Müslümanlar tek bir ağızdan konuşmalı

Bu girişimin devamı olarak, merkezi bütçeden akademinin yeni yerleşkesinin inşasına 270 milyon yuan aktarıldığını ifade eden Abdurragıp Tömürniyaz, ayrıca Xinjiang'ın Kaşgar, Turfan ve Changji gibi farklı noktalarında akademiye bağlı sekiz enstitü de kurulduğunu belirtti.

Abdurragıp Tömürniyaz, şu an 68 olan öğretmen sayısının 150'ye yükseltilmesi için çalıştıklarını dile getirdi.

Akademiye ait 14 sınıfta 550 öğrencinin eğitim aldığı bilgisini aktaran yetkili, devlet tarafından öğrencilere burs ve konaklama desteği de sağlandığını söyledi.

Xinjianglı din adamı: Müslümanlar tek bir ağızdan konuşmalı

"Allah bize niçin iki göz, iki kulak; fakat bir ağız vermiş?''

Abdurragıp Tömürniyaz, sadece merkezi yönetimin bu destek ve yatırımlarının dahi, Batı medyasında çıkan haberlerin asılsız olduğunu ispat ettiğini belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor