Rusya: Kuşak ve Yol ile AEB'nin kenetlenmesi işbirliğini ilerletebilir

2017-11-22 10:06:38

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Sergey Glazyev, Kuşak ve Yol projesi ile Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) kenetlenmesinin iki ülkenin yatırım işbirliğine fayda getireceğini kaydetti.

Beijing'de düzenlenen 2017 Uluslararası Endüstriyel Kapasite İşbirliği Forumu'na katılan Sergey Glazyev, dün Xinhua Ajansı'na verdiği röportajda, Çin ve Rusya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin karşılıklı faydaya dayalı işbirliği ve birbirini tamamlayıcı avantajlar temelleri üzerine kurulduğunu belirtti. Glazyev, bu sebepten Rus iş çevresinin Kuşak ve Yol projesi ile AEB'nin kenetlenmesine destek verdiğini ifade etti.

Son yıllarda Çin-Rusya ekonomik ve ticari ilişkileri devamlı olarak gelişiyor. Çin, Rusya'nın en büyük ticari ortağı konumunda. İlk dokuz ayda Çin ve Rusya arasındaki ticaret hacmi, 61 milyar 380 milyon ABD Doları'nı buldu.

Sınır ötesi e-ticaretin iki taraflı ticari işbirliğinde verimliliği artırabileceğini dile getiren Sergey Glazyev, Çin ve Rusya'nın bu doğrultuda gereken hukuki önlemleri alarak gümrük politikalarını belirlemenin yanı sıra ticari ürünlerin geçişini kolaylaştıracak “yeşil yol”u açmaları gerektiğine işaret etti.

Glazyev, Kuşak ve Yol projesi ile AEB'nin kenetlenmesi çerçevesinde bir dizi önemli yatırım işbirliği projelerinin yürütüldüğünü kaydederek, yeni bir bölgesel kalkınma yatırım fonu ve finansal işbirliği kurumunun kurulacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor