Çin Başbakanı'nın Macaristan ziyareti ikili ilişkileri geliştirecek

2017-11-21 19:16:10 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Başbakan Li Keqiang'ın Macaristan ziyaretiyle iki ülke arasındaki işbirliğinde daha verimli sonuçların alınacağına inandığını belirtti.

Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, bu ziyaretin Li Keqiang'ın başbakan olduktan sonraki ilk Macaristan ziyareti olacağını dile getirdi.

Sözcü Lu, Li Keqiang'ın ziyareti sırasında Macaristan başbakanı ve ülkenin diğer liderleriyle görüşerek, ikili ilişkiler, Çin-Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri işbirliği ile her iki tarafı da ilgilendiren diğer konular hakkında fikir alışverişinde bulunacağını söyledi.

Sözcü iki ülke arasında pek çok işbirliği anlaşmasının imzalanacağını duyurdu.

Lu Kang, Orta ve Doğu Avrupa'da önemli bir ülke ve 6. Çin- Orta ve Doğu Avrupa Liderleri Toplantısı'nın ev sahibi olan Macaristan'ın aynı zamanda Çin'in kapsamlı stratejik ortağı olduğuna işaret etti.

Sözcü, Çin'in Macaristan'la olan ilişkilerini geliştirmeye büyük önem verdiğini ve Macaristan'ı Çin'in Avrupa'daki önemli işbirliği ortaklarından biri olarak gördüğünü vurguladı.

Sözcü son yıllarda iki ülke arasındaki üst düzey temasların yoğunlaştığını, çeşitli alanlardaki işbirliğinin geliştiğini ve kültürel iletişimin güçlendiğini dile getirdi.

Sözcü, Li Keqiang'ın yapacağı bu ziyaretle iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin daha da zenginleşeceğine ve ikili işbirliğinden daha çok sonucun elde edileceğine inandığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor