ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi'nin yıllık akşam yemeği düzenlendi

2017-11-21 15:49:40

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi, dün New York'ta 2017 yılının akşam yemeği etkinliğinde toplandı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump, Komite'ye ayrı ayrı kutlama mesajı gönderdiler.

Xi Jinping, mesajında, Çin-ABD ilişkilerinin uzun vadede geliştirilmesine yönelik çabaları dolayısıyla Komite'ye teşekkürlerini ifade ederek, geçen ay düzenlenen Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nde Çin'in kalkınmasına dair yol haritasının çizildiğini hatırlattı.

İkili ilişkilerin ilerletilmesine büyük önem verdiklerini dile getiren Xi Jinping, Donald Trump'ın birkaç gün öncesinde Çin'e yaptığı ziyarette iki taraf arasındaki iletişim ile işbirliğinin genişletilmesi ve uluslararası ve bölgesel meselelerde eşgüdümün artırılmasının kararlaştırıldığını kaydetti.

Anlaşmazlıkların karşılıklı saygı temelinde çözülmesi ve Çin-ABD ilişkilerinde daha fazla ilerleme kaydedilmesi konularında Donald Trump'la anlaştığını söyleyen Xi Jinping, ABD ile birlikte iki taraf arasında varılan fikir birliğini hayata geçirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Donald Trump, mesajında, Asya ziyareti esnasında Xi Jinping'le olumlu ilişki kurduğuna ve görüşmelerinde ekonomi ile güvenlik alanlarındaki öncelikleri ele aldıklarına işaret etti. Ayrıca, iki ülkenin ortak meydan okumalarla karşılaştığını belirten Trump, diğer yandan iki tarafın daha fazla işbirliği alanları bulmasına dair ümidini ifade etti.

Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai da Komite'nin akşam yemeğine katıldı ve burada bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Çin'in sürdürülebilir kalkınma için daha istikrarlı ve refah bir dünyaya ihtiyaç duyduğunun altını çizen Cui Tiankai, ülkesinin üzerine düşen sorumlulukları yüklenerek dünya barışı ile gelişmesine daha fazla katkıda bulunacağını dile getirdi.

Barışçıl kalkınma yolunda ısrar ettiklerini belirten Cui Tiankai, karşılıklı saygı, dürüstlük, adalet, işbirliği ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkileri ve insanlığın ortak kader topluluğunu birlikte inşa edeceklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor