Wang Yi, Avrupalı yetkililerle Arakan sorununu ele aldı

2017-11-21 11:46:58 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Myanmar'da düzenlenen Asya-Avrupa (ASEM) Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

Taraflar, görüşmede Myanmar'ın Arakan (Rakhine) sorununu ele aldılar.

Arakan sorununun tarihten kalan karışık bir mesele olduğuna dikkat çeken Wang Yi, Myanmar ile Bangladeş'in sorunu çözmek için dostane istişarelerde bulunmalarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Wang Yi, uluslararası toplumun, anlaşmazlıkları daha karışık hale getirmek yerine çözüm için olumlu koşullar yaratması gerektiğini vurguladı.

Çin'in ortaya koyduğu üç aşamalı öneriyi iki tarafın da olumlu karşıladığına dikkat çeken Wang, Bangladeş'e kaçan mültecilerin Myanmar'a iadesine ilişkin anlaşmaya destek verilmesi ve anlaşmanın bir an önce yerine getirilmesinin şu an için en acil görev olduğunu ifade etti. Wang Yi, Myanmar ve Bangladeş'in ortak dostu olarak Çin'in sorunun çözülmesinde yapıcı rol oynamaya devam edeceğini dile getirdi.

Mogherini ve Gabriel, Myanmar ile Bangladeş'in istişare yoluyla Arakan krizine uygun ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarını takdirle değerlendirdiler. İki ülke arasında mültecilerin iadesine ilişkin ilk anlaşma adımının atılmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Gabriel ve Mogherini, bu adımların artırılarak sorunun kökten çözümüne doğru ilerlenmesini umut ettiklerini söylediler.

Çin'in Bangladeş ile Myanmar arasında arabulucu rolü oynayarak olumlu sonuç elde edilmesini sağlamasından övgüyle söz eden Almanya ve AB, bunun, Çin'in bölgesel meselelerde oynadığı eşsiz rolü ortaya koyduğunu vurguladılar.

Wang Yi, ayrıca Gabriel ve Mogherini ile Kore Yarımadası'nın durumu, İran nükleer sorunu ve hâlihazırda büyük ülkeler arası ilişkilerin yönü gibi hususlarda fikir alışverişinde bulundu.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor