Gazeteciler Xinjiang'daki toplumsal gelişmeleri ilk ağızdan öğrendi

2017-11-21 11:38:13

Gazeteciler Xinjiang'daki toplumsal gelişmeleri ilk ağızdan öğrendi

Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi'ni ziyaret eden Çinli ve yabancı gazeteciler, bölgedeki toplumsal gelişmeler ile kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Aralarında Türkiye, Pakistan, Belarus ve Suudi Arabistan gibi farklı ülkelerden gazetecilerin de yer aldığı basın heyeti, ‘‘5. İpek Yolu'nda Çin'' etkinliği kapsamında Çin'deki temaslarını sürdürüyor.

Basın mensupları, başkent Beijing'in ardından, gezinin ikinci durağı olan Urumçi'deki temaslarına dün başladı.

İlk olarak, Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi'ne bir ziyaret gerçekleştiren gazeteciler, düzenlenen oturumda, kurum çalışanlarıyla bir araya gelme ve akademinin faaliyetlerini öğrenme imkânı buldu.

Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi Başkanı Gao Jianlong, misafirlere kurumun çalışmaları ve yayınlarıyla ilgili genel bilgi aktardı.

Akademinin Xinjiang'daki tek toplumsal araştırma merkezi olduğunu belirten Gao, kurumun iktisat, kültür, tarih ve Çin'e özgü sosyalizm dâhil olmak üzere 12 araştırma bölümünün bulunduğunu ifade etti.

Gao, akademi bünyesindeki uzman ve araştırmacıların farklı ülkeleri ziyaret ederek ilgili makale ve yayınlar hazırladığının, bu suretle ilgili ülkelerle kültürel iletişimi güçlendirmeye odaklandığının da altını çizdi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında da bilgi paylaşan Gao Jianlong, bölgenin geçmişte ülkenin doğusuna göre ekonomik açıdan geride kaldığını, ancak son yıllarda bu durumun değişmeye başladığını ifade etti.

Gao, merkezi bütçeden bu yıl Xinjiang'a aktarılan 3 milyar yuanlık kaynağın, Beijing'in bölgenin kalkınmasına verdiği önemin bir göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Kuşak ve Yol'un önemi vurgulandı

Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi yetkilileri, oturumda basın mensuplarının hem bölgedeki durum hem de Sosyal Bilimler Akademisi'nin faaliyetleri hakkındaki sorularını da yanıtladı.

Oturumda üzerinde durulan konulardan biri de Çin'in Kuşak ve Yol girişimiydi.

Gao Jianlong, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından 2013 yılında ortaya koyulan inisiyatifin sadece küresel ekonominin büyümesine değil, aynı zamanda dünya barışına katkı yapacağına işaret etti.

Akademiye bağlı Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Song Jianhua ise Kuşak ve Yol'un ekonomik yönünü değerlendirdi.

Xinjiang'ın Kuşak ve Yol içinde ekonomik açıdan merkezi bir rol üstlendiğini dile getiren Song Jianhua, şunları söyledi:

"Kuşak ve Yol inisiyatifi ile altyapı tesisleri birbirine bağlanıyor, bu da güzergâh üzerindeki tüm halklara yarar getiriyor. Bunun yanı sıra, ülkeler arası bilgi paylaşımı da bu girişim sayesinde güçleniyor. Çin'in para birimi RMB'nin yaygınlaştırılması da hem ekonominin ilerlemesine hem de ticaretin artmasına güç katacak. Bu gelişmeler, sıradan vatandaşın hayatını da iyileştirecek.''

"Batı basınında çıkan haberler maksatlı''

Oturumda, ayrıca Çinli yetkili ve araştırmacılara Batı basınındaki haberlerde Xinjianglı Müslümanların durumuyla ilgili yapılan değerlendirmeler de soruldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor