Wang Yi, 13. ASEM toplantısına katıldı

2017-11-21 10:35:45

Wang Yi, 13. ASEM toplantısına katıldı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Myanmar'ın başkenti Naypyidaw'da düzenlenen 13. Asya-Avrupa (ASEM) Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı ve burada “yeni çağda Avrasya'da yeni tip dostluk ilişkisini ortaklaşa inşa etme” temalı bir konuşma yaptı.

Wang Yi, dün yaptığı konuşmada, geçen ay Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla düzenlendiğini ve Çin'in gelecek 30 yılda kalkınmasına dair yol haritasının çizildiğini hatırlattı.

Asya ve Avrupa Toplantısı'nın ülkelerarası yeni bir temas yolu olduğunu belirten Wang Yi, iki kıtadaki ülkelerin ekonomik küreselleşme sürecine birlikte katıldıklarını ve dışa yönelik ticari yatırımları genişlettiklerini kaydetti. Asya ve Avrupa medeniyetleri arasında diyalogda ve çok taraflılıkta ısrar ettiklerini dile getiren Wang Yi, küresel yönetim sisteminin iyileştirilmesi ve reformu için çalıştıklarını ifade etti.

ASEM Toplantısı'nın üçüncü 10 yılının başlangıcında insanlığın ortak kader topluluğu bilincinin güçlendirilmesi gerektiğine işaret eden Çin Dışişleri Bakanı, Asya-Avrupa işbirliğine ilişkin üç öneride bulundu:

Birincisi, bölgesel barış ve istikrar ortaklaşa korunmalı. Bunun için karşılıklı saygı ve eşitlik ilkelerinde ısrar edilmelidir. Mevcut anlaşmazlıkların çözümü için ilgili ülkelerin doğrudan müzakere yoluna başvurması ve diğer tarafların yapıcı bir tutumla bu ülkelere destek vermesi gerekir.

İkincisi, yeni büyüme motorları yaratılmalıdır. Reform ve inovasyona dayalı büyüme modelinin takip edilmesi ve dışa açılma seviyesinin artırılması lazımdır. Ayrıca çok taraflı ticaret sistemine destek verilmeli, her türlü korumacılığa karşı çıkılmalı ve ticaret ve yatırımın serbestliği sağlanmalıdır.

Son olarak, sürdürülebilir yönetim modeli geliştirilmelidir. Yoksulluğun ve çevre kirliliğinin yok edilmesi ve ilgili ülkelerin hoşgörü temelinde yönetim tecrübelerini birbiriyle paylaşması ilke edinilmelidir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor