Cumhurbaşkanı Xi'den reformdan sapmama çağrısı

2017-11-21 09:55:39

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ÇKP'nin 19. Ulusal Kongresi'nin ruhunu tam olarak hayata geçirme ve reformu ilerletme çağrısında bulundu.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, ÇKP 19. Merkezi Komitesi Reformun Derinleştirilmesine Dair Liderlik Grubu'nun dün düzenlenen ilk toplantısında açıklamalarda bulundu.

Xi, “Parti Kongresi'nin ruhunu çalışıp hayata geçirirken özüne, reform düzenlemelerine ve gereksinimlerine odaklanmalıyız” diye konuştu.

Toplantıya Başbakan Li Keqiang, Zhang Gaoli, Wang Yang ve Wang Huning gibi üst düzey liderler de katıldı.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana reform çalışmalarında bir dizi teorik, kurumsal ve pratik başarılar elde edildiği ve başlıca alanlarda reform çerçevesi oluşturulduğu ifade edildi.

Bildiride, değiştirilmemesi gereken 3 nokta belirlendi: merkezinde ÇKP'nin yer aldığı birleşik liderlik reformu, Çin'e özgü sosyalizm sisteminin geliştirilmesi ve Çin'in yönetim sistemi ile kapasitesinin modernleştirilmesi, insanı merkezine alan reform felsefesi.

Toplantıda, ayrıca kamu varlıklarının yönetimine dair raporun Devlet Konseyi'ne sunulması kararlaştırıldı.

Yoksul bölgelerde çalışan yetkililerin seçilmesi ve idaresi konusunda bir yönerge de toplantıdan geçti. Yönergenin, bu bölgeleri yoksulluktan kurtarma çalışmalarında verimli olabilecek yetkililerin seçilmesine yardımcı olması hedefleniyor.

Kırsal kesimlerin kalkınmasına yönelik olarak atıkların geri dönüştürülmesi ve doğal çevrenin korunmasını öngören 3 yıllık eylem planı da toplantıda onaylandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor