“Çin-Güney Kore ilişkileri karşılıklı kazanç temelinde geliştirilmeli”

2017-11-20 19:57:12

Çin, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) ile ilişkilerin karşılıklı saygı, işbirliği ve kazanç temelinde geliştirilmesi gerektiğini açıkladı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang olağan basın toplantısında, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha'nın 21-23 Kasım tarihlerinde Çin'e resmi bir ziyaret yapacağını ve görüşmede ortak kaygılar üzerinde fikir alışverişinde bulunulacağını açıkladı.


Lu Kang toplantıda, Güney Kore'nin ikili ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için somut çaba harcamasını istediklerini belirtti.


Sözcü Lu, Çin ile Güney Kore'nin, iki ülke liderlerinin ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda vardığı önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, karşılıklı güveni arttırmasını ve birbirinin çekirdek çıkarlarına saygı göstermesini beklediklerini ifade etti.

 

Sözcü Lu Kang, iki ülke arasındaki yakın komşuluk ilişkisi ile güçlü bağların, tarihi eğilimlere ve Çin ile Güney Kore halklarının ortak temennisine uygun olduğunu belirtti.

Diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 sene içinde, iki ülke arasında dostluk ilişkilerini güçlendirmek ve karşılıklı yararı derinleştirmek konusunda bir yol belirlendiğini vurgulayan Lu Kang, Çin'in, daima karşılıklı güven ile ortak çıkara dayalı ikili ilişkileri geliştirmek için çalıştığının altını çizdi.


Sözcü ayrıca, iki ülkenin bölgesel barış ile refahı ilerletmek için çaba harcaması gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor