Wang Yi: Çin-Myanmar ekonomik koridorunu inşa etmek isteriz

2017-11-20 10:56:48

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, başkent Naypyidaw'da Myanmar Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi'yle görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Wang, Myanmar'a Çin-Myanmar ekonomik koridorunu inşa etmeyi ve üç ayaklı işbirliği modelini oluşturmayı teklif ettiklerini belirtti.

Myanmar'ı Kuşak ve Yol inşasında önemli bir ortak olarak gördüklerini ve iki ülkenin birbirini tamamlayıcı avantajlara sahip olduğunu ifade eden Bakan Wang, Çin-Myanmar kapsamlı stratejik işbirliği ortaklığının güçlendirilmesi için iki ülke arasında ekonomik koridor inşa edilmesi önerisinde bulunduklarını söyledi.

Wang, Çin'in Yunnan eyaletinden başlayıp Myanmar'ın Mandalay kentine, oradan da doğuda Yangon yeni kentine ve batıda da Kyaukpyu Özel Ekonomik Bölgesi'ne uzanan söz konusu ekonomik koridor ile üç ayaklı işbirliği modelinin oluşturulacağını kaydetti.

Böyle bir modelin, üç bölgenin entegrasyonunu artırmasını ve Myanmar'ın her kesiminde dengeli bir kalkınma sağlamasını beklediklerini dile getiren Wang Yi, ekonomik koridor planının Myanmar'ın en acil gereksinimlerini göz önüne alacağını ve ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu projelerden başlanarak karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin gerçekleştirilmesini umduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor