Çin'den Rakhine sorununa 3 aşamalı çözüm

2017-11-20 10:24:58

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün yaptığı açıklamada, Myanmar'ın Rakhine eyaletindeki soruna yönelik üç aşamalı çözüm önerisinde bulundu.

Wang, Myanmar Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi ile katıldığı ortak basın toplantısında, Rakhine'deki mülteci krizinin, Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında yapılacak müzakerelerle iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüme bağlanabileceğini söyledi.

Rakhine sorununun; tarih, etnik köken ve din hususlarına dokunan karışık bir mesele olduğunu ve acilen uzun vadeli bir çözüm gerektirdiğini vurgulayan Bakan Wang, bu nedenle Çin'in üç aşamalı bir çözüm planı sunduğunu ifade etti.

Birinci aşamada, bölgede ateşkesin sağlanması gerektiği, böylece yerli halkın yerlerini terk etmek durumunda kalmayacağını söyleyen Wang, ortak çabalarla birinci aşamadaki hedefe büyük ölçüde ulaşıldığını ve ateşkesin sağlandığını kaydetti.

Wang, ikinci aşamada, uluslararası toplumun, Myanmar ile Bangladeş'i iletişimi korumaya ve meseleye makul bir çözüm bulmaya teşvik etmesi gerektiğini belirtti. İki ülke, şu aşamada, Bangladeş'e kaçan mültecilerin iadesine ilişkin anlaşmaya vardı.

Üçüncü aşamada, soruna uzun vadeli bir çözüm bulunacak. Çatışma ve karmaşanın temelinde yoksulluğun yattığına dikkat çeken Çin Dışişleri Bakanı, uluslararası topluma Rakhine'yi yoksulluktan kurtarmak için çaba gösterme çağrısı yaptı.

Kalkınmanın istikrar getireceğini dile getiren Wang, Çin'in üç aşamalı önerisinin Bangladeş ve Myanmar'ın desteklerini aldığını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor