Çin ve Bangladeş dışişleri bakanları görüştü

2017-11-19 16:25:51 CRI

Bangladeş'i ziyaret eden Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün bu ülkenin başkenti Dakka'da mevkidaşı Ahmet Ali'yle bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede yaptığı konuşmada, Çin'in Bangladeş'le stratejik güveni artırarak, karşılıklı çıkarlar hususunda destek sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Wang, Çin'in Kuşak ve Yol girişimi inşasında Bangladeş'le istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri temelinde işbirliğini artıracağını, Bangladeş-Çin-Hindistan- Myanmar Ekonomik Koridoru'nun inşasını hızlandıracağını ve diğer alanlarda işbirliğini genişleteceğini dile getirdi.

Bangladeş Dışişleri Bakanı Ahmet Ali, Çin'le ilişkileri dış siyasetinin önemli bir unsuru olarak gören Bangladeş'in, ikili ilişkilerde karşılıklı güven ve desteği artırmak istediğini ifade etti.

Ali, Bangladeş'in gelişmesine sağladığı destek ve yardımlar için Çin'e teşekkür etti, Kuşak ve Yol girişimi kapsamında Çin'le kendi gelişme stratejilerini kenetlemeye, Bangladeş-Çin-Hindistan- Myanmar Ekonomik Koridoru'nun inşasını hızlandırmaya ve ikili ilişkileri zenginleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Çin'in Arakan krizindeki rolü önemli

Ali, Myanmar'daki Arakan krizinin tarihten kalan bir sorun olduğunu hatırlatarak, bu konuda Myanmar'la anlaşmaya varıldığını, ayrıca Çin'in bu konuda önemli rol oynamaya devam etmesini beklediklerini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Bangladeş'in Arakan halkına insani yardım sağlamasını olumlu karşıladıklarını, sorunu Bangladeş ve Myanmar'ın diyalog yoluyla çözmeleri gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, Çin'in Arakan konusunda yardım ve kolaylık sağlamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor