Panama'nın Beijing Büyükelçiliği açıldı

2017-11-17 11:57:33 CRI

Panama'nın Beijing Büyükelçiliği dün açıldı. Panama Devlet Başkanı Juan Carlos Varela ve Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi açılış törenine katıldı.

Wang Yi, Devlet Başkanı Varela'nın Çin ile diplomatik ilişkiler başlatma kararı almasının Panama devleti ve halkının yararına olduğu gibi, dünyadaki gelişmelere de uyan bir adım olduğunu belirtti.

Wang, Çin ile Panama arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen beş ay boyunca, her gün yeni ilerlemelerin kaydedilerek tarihe yeni sayfaların yazıldığına işaret etti.

Wang, Varela'nın söz konusu Çin ziyaretinin ve iki ülke lideri arasında gerçekleştirilecek ilk tarihi görüşmenin ikili ilişkiler açısından güzel bir gelecek yaratacağını söyledi.

Wang, ayrıca yarın Çin ve Panama arasında farklı alanlarda yaklaşık 20 anlaşmaya imza atılacağını vurguladı.

Varela, Panama'nın Beijing Büyükelçiliği'nin resmen açılmasının tarihsel önem taşıdığını ve kendisinin de on yıllık rüyasının gerçekleşmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Varela, taahhütlerini yerine getirerek, “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyeceklerini ve Çin ile dostane ilişkilerini kararlılıkla geliştireceklerini ifade etti.

Çin ile Panama arasında diplomatik ilişkiler 13 Haziran 2017 tarihinde başlamıştı. Varela, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in davetlisi olarak 16-22 Kasım günleri arasında Çin ziyaretinde bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor