4. Dünya İnternet Konferansı Çin'de yapılacak

2017-11-17 11:53:25 CRI

4. Dünya İnternet Konferansı 3-5 Aralık 2017 tarihleri arasında Çin'in Zhejiang eyaletinin Wuzhen kasabasında düzenlenecek.

Konferansta “Dijital Ekonominin Geliştirilmesi, Açıklık ve Paylaşımın İlerletilmesi” ana teması çerçevesinde, dünyadaki en ileri bilimsel ve teknolojik gelişmelere odaklanılması hedefleniyor.  

Çin Ulusal İnternet ve Bilişim Ofisi Başkan Yardımcısı Ren Xianliang dün düzenlenen basın toplantısında, son yıllarda dijital ekonomideki gelişmelerin, inovasyona dayalı ekonomik gelişmelere itici güç sağladığını belirtti.

Ren, 2016 yılında Çin'in dijital ekonomi hacminin 22,4 trilyon yuana ulaşarak, gayri safi milli hasılanın yüzde 30,1'ini oluşturduğunu söyledi. Ren, bunlar arasında e-ticaret hacminin 26 trilyon yuanı bulduğunu, internet aracılığıyla gerçekleştirilen perakende satış hacminin her sene ortalama yüzde 30 oranında arttığını ve Çin'deki internet kullanıcısı sayısının 750 milyona ulaştığını söyledi.

4. Dünya İnternet Konferansı kapsamındaki açılış forumu, fuar ve tanıtım toplantıları dışında; “dijital ekonomi”, “ileri teknoloji”, “internet ve toplum”, “internet yönetimi” ile “iletişim ve işbirliği” olmak üzere beş konuya yoğunlaşan 20 forum da gerçekleştirilecek.

Konferanstaki dikkat çekici noktaları değerlendiren Ren, birinci olarak inovasyonun öne çıkartılacağına, ikinci olarak da internetin her alandaki faydasının anlatılacağına işaret etti.

Ren, “internet alanındaki ileri teknoloji” teması çerçevesinde, küresel internetin gelecekteki gelişimine odaklanılacağını, yapay zeka ve paylaşımlı ekonomi gibi konuların ele alınacağını ifade etti.

Ren, ayrıca “internet ve toplum” teması çerçevesinde;  yoksul nüfusa yardım, felaket zararlarını azaltma ve kültürü koruma gibi konulara ağırlık verileceğini ve Çin'in büyük bir internet ülkesi olarak söz konusu konularda oynadığı sorumlu rolün aktarılacağını dile getirdi.

Konferans Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Ge Huijun, dünyadaki en ileri internet teknolojilerinin tanıtılmasının da Konferans'taki diğer dikkat çekici nokta olacağının altını çizdi.

Ge, konferans sırasında Alibaba, Baidu, Huawei, SAP, Kaspersky gibi önemli Çinli ve yabancı internet şirketlerinin de elde ettikleri son başarıları aktaracaklarını belirtti.

   Konferansta ayrıca “Dünya İnternet Gelişmeleri Raporu 2017” ve “Çin İnternet Gelişmeleri Raporu 2017” isimli iki mavi kitap da yayınlanacak. Söz konusu iki kitapta, hem Çin hem de dünyadaki internet gelişmelerinin mevcut durumu ile gelecek eğilimi hakkında bilgi verilecek.

   Konferansın hazırlık çalışmaları tamamlanmış durumda. Konferansa dünyanın çeşitli bölgelerinden yaklaşık 1500 konuğun katılması bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor