Marmara Vakfı Başkanı: 19. Kongre Çin'in değişimini yansıtıyor

2017-11-16 18:45:06 CRI

Marmara Vakfı Başkanı: 19. Kongre Çin'in değişimini yansıtıyor

Türkiye Marmara Grubu Vakfı Başkanı Akkan Suver, bugün Beijing'de düzenlenen “Çin Komünist Partisi (ÇKP) 19. Ulusal Kongresi: Çin'in kalkınması ve dünya için önemi” başlıklı uluslararası düşünce kuruluşları seminerine katıldı.

Çin'in ilgili kuruluşlarının yetkilileri, uzmanları ve bilginleri ile 31 ülke ve bölgeden düşünce kuruluşlarının temsilcileri, seminerde, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nden sonra Çin'in kalkınması ve dünyaya etkilerini değerlendirdiler. Uzmanlar, Çin'in kalkınmasının dünyaya çeşitli boyutlarda katkı yapmaya devam edeceğini belirttiler.

Akkan Suver, seminerin sonunda Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirine verdiği demeçte, ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde ortaya konan fikirlerin ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) gelişimine yönelik hedef ve planların, Çin'in dünkü Çin olmadığını ve geride bıraktığı yıllarda elde ettiği tecrübeyle şu anda dünyanın önde gelen ülkesi olduğunu vurguladı.

Suver, ABD Başkanı Donald Trump'ın ziyareti, akabinde düzenlenen APEC toplantısı ve bu hafta gerçekleşecek Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Xi Jinping'in görüşmesinin, Çin'in dünyada önemli bir aktör haline geldiğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Çin'in küresel ekonomide başrolü oynadığının altını çizen Suver, bu başarıda kara ve deniz üzerinden başlayan İpek Yolu serüveni ve bu serüveni takip eden gelişmelerin etkili olduğunu söyledi.

Artık küresel insan, küresel düşünce, küresel ticaret ve hukuka doğru bir yöneliş olduğuna işaret eden Suver, Xi Jinping'in de Kuşak ve Yol projesi ile Çin'i dışa açarak bu küreselleşmeye katkı yaptığını dile getirdi.

Marmara Vakfı Başkanı: 19. Kongre Çin'in değişimini yansıtıyor

Suver, Çin'in, İpek Yolu düşüncesi ile Beijing'i Londra'ya ulaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda kültürleri, insanları, dilleri ve dinleri birbirine yaklaştıracağının da katılımcıların övgüyle ortaya koyduğu bir düşünce olarak seminerde şekillendirildiğini kaydetti.

Türkiye'nin İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasına yönelik Kuşak ve Yol projesini çok önemsediğini ifade eden Suver, ülkesinin ortaya koyduğu Orta Koridor projesi ile Çin'in söz konusu girişimini kaynaştırmak istediğini, bu yolda üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor