Guterres, Çin'in İklim Değişikliği Temsilcisi ile görüştü

2017-11-16 15:45:27 CRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün Almanya'nın Bonn şehrinde İklim Değişikliği Konferansı'na katılan Çin heyeti başkanı Xie Zhenhua ile görüştü.


Taraflar görüşmede, Çin ile BM arasındaki iklim değişikliği işbirliğinin güçlendirilmesi ve küresel iklim değişikliğini göğüsleme sürecinin hızlandırılması gibi konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Çin'in uzun yıllardır ekonomik gelişim ile çevre ve iklim gibi alanlarda önemli bir liderlik gücü sergilediğini belirten Antonio Guterres, Çin'in ayrıca BM'nin çok taraflılık sürecindeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirtti.


Guterres, Çin liderlerinin, bu yılki Davos Forumu'nda ve Cenevre'deki BM merkezinde Paris Protokolü'nde ısrar edeceklerini beyan ettiklerini dile getirdi.


ÇKP 19. Ulusal Kongresi raporunda da yeşil gelişim sürecinin ileri sürüldüğünün altını çizen Guterres, bu adımların Çin'in küresel iklim yönetişimindeki olumlu tavrını gösterdiğini ve BM'nin bu tavrı takdirle değerlendirdiğini ifade etti.


BM İklim Değişikliği Konferansı'nda Çin'i temsil eden Çin İklim Değişikliği İşleri Özel Temsilcisi Xie Zhenhua ise, iklim değişikliğini göğüsleme, ekonomiyi geliştirme, ekolojik çevreyi koruma, halk sağlığını güvence altına alma, istihdamı arttırma ve üretim ile yaşam tarzının değişimini hızlandırma çalışmalarının hepsinin amacının aynı olduğunua işaret etti.


Xie Zhenhua, BM'den, dünya ülkelerinin iklim değişikliğini göğüsleme ve 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşma çalışmaları arasındaki uyum konusunda farkındalığını arttırmasını beklediklerini söyledi.


Xie ayrıca, BM'nin küresel boyutta yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir bir gelişme gerçekleştirilmesini teşvik etmenin yanı sıra, Paris Protokolü'nün verimli bir şekilde hayata geçirilmesini hızlandırması gerektiğini dile getirdi.


Öte yandan taraflar görüşmede, BM Bonn İklim Değişikliği Konferansı'nda kaydedilen ilerlemeler ve sonuçlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor