Çin ve Filipinler'den ortak basın toplantısı

2017-11-16 10:25:06 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dün ortak bir basın toplantısı düzenledi.


Li Keqiang, Çin ve Filipinler'in yakın komşuluk ilişkisine sahip olduğunu ve iki halk arasında da uzun geçmişe sahip bir dostluğun bulunduğunu belirtti.


Li, iki halkın, yaşanan bazı krizlere rağmen dostluğu sürdürerek, güzel bir gelecek yaratma niyetinden hiç şaşmadığını ifade etti.


Gelişmekte olan Çin ile Filipinler'in, ekonomik gelişim ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme görevleri üstlendiğine işaret eden Li Keqiang, iki ülke arasında altyapı tesisleri inşası, ticaret, turizm, tarım ve yoksul nüfusu azaltma gibi alanlardaki işbirliğinde büyük adımlar atıldığını vurguladı.


Li, ülkesinin Filipinler'le gelişme stratejilerini kenetlemeye ve Filipinler'deki büyük altyapı tesisleri inşa projelerine katılmaya hazır olduğunu dile getirdi.


Li ayrıca, Filipinler'le 5-10 yıllık işbirliği planını tartışarak, iki ülkeye ve uluslararası topluma ikili ilişkilerin sürekli ve istikrarlı ilerlediği sinyalini vermeye hazır olduklarına işaret etti.


Li daha sonra, Filipinli basın mensuplarını Çin'e davet ederek, Filipinler medyasının Çin medyasıyla beraber fırsatlar yaratarak, aradaki ilişkilerde ve işbirliğinde yeni bir sayfa açılmasına katkıda bulunmalarını beklediğini söyledi.


Rodrigo Duterte ise, Li Keqiang'ın Filipinler'e yaptığı resmi ziyaretin ikili ilişkilerdeki önemli ilerlemeyi yansıttığını kaydetti.


Duterte, Çin'le çeşitli alanlardaki iletişim ve işbirliğini daha da güçlendirerek, karşılıklı saygı ile eşitlik temelinde ortak kazanç elde etmeyi beklediklerine vurgu yaptı.


Duterte son olarak, ülkesinin Çin'le beraber iki ülke halkına daha büyük fayda sağlamanın yanı sıra, bölgedeki istikrara ve gelişmeye katkı yapmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor