Li Keqiang, Filipinler Devlet Başkanı ile görüştü

2017-11-16 10:14:58 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Manila'da Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ile görüştü.


Görüşmede ilk olarak Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in selamlarını ileten Li Keqiang, iki ülke araısndaki temasların uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve dostluk ile işbirliğinin daima korunduğunu belirtti.


Çin'in Filipinler ile birlikte doğru yolda ilerleyerek, dostluğu pekiştirmek istediğini ifade eden Li Keqiang, kendileriyle işbirliğini derinleştirmek suretiyle kaybedilen zamanı yeniden kazanmanın yanı sıra, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı ilerlemesini hızlandırmaya hazır olduklarını söyledi.


Li, iki ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamladığı gibi, birbirine gelişme fırsatı ve geniş piyasa yarattığını da vurguladı.


Li, Çin'in, Filipinlerle kalkınma stratejilerindeki kenetlenmeyi güçlendirerek, altyapı tesisleri inşası ve üretim kapasitesi konularında işbirliği yapmayı umduğuna işaret etti.


Li, Filipinler ile ticaret ve yatırım, bilgi teknolojileri, tarım ve balıkçılık, yoksulluğu azaltma alanlarındaki işbirliğini hızlandırarak, aynı zamanda stratejik güvenlik işbirliğini de güçlendirerek, geleneksel ve geleneksel olmayan tehditlerle daha iyi bir şekilde mücadele etmeye hazır olduklarını kaydetti.


İki ülke arasında kültür, bilim ve teknoloji, sağlık ve gençlik işbirliğinin güçlendirilmesinin önemine değinen Li Keqiang, çok taraflı ve bölgesel işbirliği mekanizmasındaki iletişim ile eşgüdümün yoğunlaştırılmasının yanı sıra, iki ülke ve bölgenin gelişmesine güç katılması gerektiğini vurguladı.


Doğu Asya İşbirliği Liderleri Toplantıları'nın başarıyla düzenlenmesinden dolayı Filipinler'i kutlayan Li Keqiang, Çin'in öteden beri ASEAN'ı komşu diplomasisinin öncelik yönü olarak görerek, bölgesel kalkınma ve işbirliği için çalıştığını hatırlattı.


Filipinler'in, Çin-ASEAN ilişkilerinin koordinatörlüğünü devralacağını anımsatan Li Keqiang, Filipinler'le birlikte Çin-ASEAN ilişkilerinin sürekli gelişmesini hızlandırmaya ve bölgenin istikrarına kalıcı güç enjekte etmeye hazır olduklarına vurgu yaptı.


Rodrigo Duterte ise, ikili ilişkilerin şu anda zorlukların üstesinden gelerek, iyileşme sürecine girdiğine dikkat çekti.


Duterte pratiklerin, iyi komşuluk ile dostluk ilkesinde ısrar edilmesinin, ikili temel hak ve çıkarlara uyduğu gibi ortak kalkınmanın da temeli olduğunu kanıtladığını ifade etti.


Duterte, Li Keqiang'ın son ziyaretinin, Çin tarafından 10 yıl aradan sonra Filipinler'e başbakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunun ve bu nedenle büyük önem taşıdığının altını çizdi.


Ülkesinin altyapı tesislerine ve ülkede istikrarının korunmasına sağladığı değerli destekten dolayı Çin'e teşekkür eden Duterte, Çinli işletmelerin ülkesine yatırım yapmasını beklediklerini dile getirdi.


Duterte son olarak, iki ülke arasında ulaşım tesisleri, telekomünikasyon ve tarım birliği alanlarındaki işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra, ikili ilişkilerin daha canlı bir şekilde gelişmesinin hızlandırılması gerektiğini ifade etti.


İki lider görüşmenin ardından, altyapı tesisleri, üretim kapasitesi, ekonomi teknolojileri, finans ve kültür gibi alanlarda 10'dan fazla ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor