Li Keqiang, Avrupa Konseyi Başkanı ile görüştü

2017-11-15 11:42:14 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Manila'da Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir görüşme yaptı.


Li Keqiang görüşmede, Çin ile Avrupa Birliği'nin dünya barışını ve istikrarını koruyan ve ekonomik gelişmeleri ilerleten önemli güçler olduğunu belirtti.


Her iki tarafın gelişiminin şu anda kilit bir dönemde bulunduğunu dile getiren Li, iki tarafın karşılıklı saygı temelinde işbirliğinde bulunmasını ve Çin ile AB liderleri arasında varınlan fikir birliklerinin hayata geçirmesini beklediklerini ifade etti.


Li Keqiang, Çin-AB yatırım anlaşmaları müzakerelerinin hızlandırılması ve kültür gibi alanlardaki temasların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Li, AB'nin, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne Katılımı Protokolü'nün 15. maddesinde belirlenen yükümlülükleri kapsamlı bir şekilde hayata geçirerek, ticaret ve yaptırımla ilgili yasamanın örgütün kurallarına uymasını güvence altına almasını, ayrıca ticaretin serbestleştirilmesine ve yatırımın kolaylaştırılmasına destek vermesini beklediklerini vurguladı.


Li Keqiang görüşmede, Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin hem Çin ve Avrupa ilişkilerinin kapsamlı bir şekilde gelişmesine, hem de Avrupa'nın entegrasyon inşasına yararlı olacağına; bu nedenle açıklık ve şeffaflık ilkelerine dayanan bu işbirliğine AB'nin de katılmasını olumlu karşıladıklarına dikkat çekti.


Donald Tusk ise, AB-Çin ilişkilerinde zengin içeriklerin bulunduğunu ve işbirliğinin sorunsuz bir şekilde geliştiğini dile getirdi.


Tusk, AB'nin, iki tarafın vardığı fikir birliğini hayata geçirerek, ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmenin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konulardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğuna işaret etti.


Liderler görüşmede ayrıca, iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor