Li Keqiang: Doğu Asya işbirliğinde yeni bir sayfa açalım

2017-11-15 10:36:34 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Filipinler Uluslararası Konferans Merkezi'nde “12. Doğu Asya Zirvesi”ne katıldı.


Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, barış ve kalkınmanın hâlâ çağın ana konusu olduğunu belirtti.


Günümüz dünyasında ancak istikrarsız ve belirsiz unsurların öne çıktığını ve dünya ekonomisindeki toparlanma sürecinin henüz sağlamlaştırılamadığını ifade eden Li, bölgesel sıcak sorunların sürekli ortaya çıktığını ve terörizm gibi geleneksel olmayan güvenlik tehditlerinin durmadan yayıldığını dile getirdi.


Li Keqiang, Doğu Asya'daki barış ile istikrarın güçlükle elde edildiğini ve dolayısıyla aziz tutulması gerektiğini söyledi.


Doğu Asya ekonomisinde daha büyük başarılar elde edilmesi için daha çok çaba harcanması gerektiğini kaydeden Li Keqiang, Doğu Asya entegrasyon sürecinin de ileriye götürülmesinin önemine değindi.


Li, Doğu Asya Zirvesi'nin, başlatıldığı günden bu yana geçen 12 yıl içinde bölgesel gelişim, güvenlik ve istikrarın korunması için çalıştığının, böylece bölgedeki ve bölge dışındaki ülkelerin katıldığı önemli bir diyalog ve işbirliği platformu haline geldiğinin altını çizdi.


Li, Çin'in Doğu Asya işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin 6 maddelik öneride bulunduğunu dile getirdi.


Başbakan Li Çin'in önerilerini, “bölgesel entegrasyon inşasının hızlandırılması”, “sürdürülebilir gelişmenin ilerletilmesi”, “toplumsal gelişmenin hızlandırılması”, “geleneksel olmayan güvenlik tehditlerinin ortaklaşa göğüslenmesi”, “güvenlik anlayışında inovasyon yapılması” ve “bölgesel güvenlik çerçevesinin iyileştirilmesi” olarak açıkladı.


Güney Çin Denizi sorununa da değinen Li Keqiang, Çin ile ASEAN ülkelerinin ortak çabaları sayesinde Güney Çin Denizi'ndeki durumun istikrara yöneldiğine vurgu yaptı. Li, Güney Çin Denizi durumunda olumlu gelişme eğilimi görüldüğüne, ilgili ülkelerin anlaşmazlıkları görüşme yoluyla çözüme bağlayan doğru yola döndüğüne ve ülkeler arasındaki ilişkilerde iyileşme yaşandığına dikkat çekti.


Çin ve ASEAN'ın “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin ikinci aşamalı istişareleri başlattığını söyleyen Li Keqiang, bu durumun bölgedeki ülkelerin diyalog ve istişare ile anlaşmazlıkları çözme isteğini ve Güney Çin Denizi'nde barış ile istikrarı koruma yönündeki ortak arzusunu gösterdiğini söyledi.


Li Keqiang, geçen ay yapılan ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde elde edilen sonuçların Çin'in, barışçıl kalkınma yolunda ısrar ederek, yeni tip uluslararası ilişkilerin oluşmasını hızlandırmak ve insanlığın kader ortaklığını inşa etmek için çalışacağını gösterdiğini belirtti.


Li, Çin'in gelişiminin, yalnızca Doğu Asya ve dünyanın kalkınmasına fırsatlar sağlamayı amaçladığının ve bu gelişimin hiçbir ülkeye tehdit oluşturmayacağının altını çizdi.


Çin Başbakanı Li son olarak, zirveye katılan taraflarla birlikte Doğu Asya ekonomik topluluğunun inşasını hızlandırmaya ve Doğu Asya işbirliğinde yeni bir sayfa açılması için çalışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Zirvede, “Doğu Asya Zirvesi Liderlerinin Yoksulluğu Azaltma İşbirliği Açıklaması”, “Doğu Asya Zirvesi Liderlerinin Kimyasal Silahlarla İlgili Açıklaması” ve “Doğu Asya Zirvesi Liderlerinin Terörizm İdeolojisinin Yayılmasının Önlenmesi ve Terörizm İdeolojisi ile Mücadele Edilmesi Açıklaması” gibi belgeler onaylandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor