Xi: Çin ile Laos arasında kader ortaklığı var

2017-11-14 19:25:14

Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Vientiane'de Laos Meclis Başkanı Pany Yathotou'yla görüştü.

Xi Jinping görüşmede, Çin ve Laos'un siyasi sistem, gaye ve inanç benzerliğine sahip olduğunu, iki ülkenin kader ortaklığı içinde bulunduğunu, geniş ortak çıkarlara ve büyük işbirliği potansiyeline sahip olduklarını belirtti.

Xi Jinping, Çin'in Laos'la yeni dönemde iki ülke arasındaki işbirliğinin ilerletilmesi için varılan fikir birliğini hayata geçirerek, ikili stratejik öneme sahip ortak kader topluluğunu ortaklaşa yaratmayı arzuladığını ifade etti.

Laos Meclisi'nin, ikili ilişkilerin gelişmesi için yaptığı katkıları takdirle değerlendiren Xi Jinping, Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Laos Meclisi'yle temas ve işbirliği yapmasının, ikili kapsamlı stratejik işbirliğinin önemli bir bölümünü oluşturduğunun altını çizdi.

Pany Yathotou görüşmede, ikili işbirliğinin Laos'un gelişmesi için önemli katkı yaptığına işaret ederek, Laos Meclisi'nin son ziyaret sırasında iki ülke partileri ve liderleri arasında varılan önemli anlaşma ve sonuçları hayata geçirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Pany Yathotou, ikili uzun vadeli, istikrarlı ve kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini derinleştirmeye çalışacaklarını belirtti ve Laos Meclisi'nin Çin Ulusal Halk Meclisi'yle temas ve İşbirliğini pekiştireceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor