Vietnam ve Laos'la Kuşak ve Yol işbirliği

2017-11-14 19:21:17 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Vietnam ve Laos ziyaretleri sırasında, Kuşak ve Yol inşasıyla ilgili bu iki ülkeyle vardığı mutabakatlar hakkında bilgi verdi.

Geng Shuang, Cumhurbaşkanı Xi'nin Vietnam ziyareti sırasında, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Vietnam'ın “İki Koridor-Bir Halka” planıyla kenetlenmesi için önemli fikir birliğine varıldığını ifade etti. Bu konuda iki ülke arasında işbirliği muhtırası imzalandı.

İki ülkenin yayınladığı ortak bildiriye göre, Vietnam, Çin'le imzalanan işbirliği belgelerini uygulayarak, işbirliğinde öncelikli alanlar ve somut projeleri belirleyecek.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping Laos ziyareti sırasında, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Laos'un “karadan kapalı bir ülkeden, karadan bağlı bir ülkeye dönüşme” stratejisiyle kenetlenmesi konusunda muhataplarıyla fikir birliğine vardı.

İki taraf, ziyaret sırasında Çin-Laos Ekonomik Koridoru inşasıyla ilgili işbirliği belgesi imzalayarak, iki ülke arasında ekonomik işbirliği boyutu ve seviyesini sürekli artırmayı kabule etti.

Geng Shuang, Çin'in Vietnam, Laos ve diğer hemfikir ülkelerle birlikte Kuşak ve Yol inşasını üstlenerek, bölgesel gelişme ve refaha katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor