Li Keqiang Japon mevkidaşıyla görüştü

2017-11-14 11:16:07 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Filipinler'in başkenti Manila'da Japon mevkidaşı Şinzo Abe ile görüştü.


Li Keqiang görüşmede, ikili ilişkilerde bazı olumlu değişiklikler görüldüğüne, ancak aynı zamanda bazı hassas unsurların da bulunduğuna dikkat çekti.


Li, bu yılın ikili ilişkilerin normale dönmesinin 45'inci; önümüzdeki yılın ise “Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması”nın imzalanmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlattı.


Li, Japonya'nın, ikili ilişkilerde yeni gelişmeler kaydedilmesi için tarihten ders alma ve geleceğe yönelme ruhu ışığında, Çin'le birlikte çalışmasını beklediklerini kaydetti.


Yakın komşu olan Çin ve Japonya'nın, aynı zamanda dünyanın önemli ekonomilerinden olduğunu anımsatan Li, tarafların ekonomik işbirliğini güçlendirmesinin Doğu Asya'nın ekonomik gelişmesi ve dünya ekonomisinin toparlanması için olumlu anlam taşıdığını ifade etti.


Li, iki ülkenin karşı tarafın kalkınma fırsatından yararlanarak ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğinden yola çıkarak, üçüncü piyasa işbirliği arayışında bulunması gerektiğini söyledi.


“Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık İlişkisi Anlaşması” ile “Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Bölgesi” ile ilgili görüşmelerin hızlandırılmasının önemine değinen Li, kültürel değişimlerin güçlendirilmesi ve ilişkilerin istikrarlı şekilde gelişmesine elverişli bir atmosfer yaratılması gerektiğinin altını çizdi.


Şinzo Abe ise, küresel piyasanın ikinci ve üçüncü büyük ekonomisi olan Çin ile Japonya'nın, dünya barışı ve gelişimi için önemli sorumluluk üstlendiğini anımsattı.


Şu anda ikili ilişkilerde iyileşme sinyallerinin göründüğünü dile getiren Abe, ikili ilişkilerdeki iyileşme eğilimini pekiştirmeye hazır olduklarına işaret etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor