Li Keqiang Güney Kore Cumhurbaşkanı ile görüştü

2017-11-14 11:00:11 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Filipinlerin başkenti Manila'da Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Cumhurbaşkanı  Moon Jae-in'le bir araya geldi.


Li Keqiang, ikili ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 25 yıl içinde ilişkilerde ve işbirliğinde hızlı gelişmeler kaydedildiğini hatırlattı.


Li, tarafların uzun yıllar boyunca oluşturulan siyasi güveni aziz tutarak, birbirlerinin çekirdek çıkarlarına ve önemli kaygılarına saygı göstermesi gerektiğini belirtti.


İki ülkenin “THAAD” sorununun aşamalı olarak ele alınması konusunda mutabakat sağladığına dikkat çeken Li Keqaing, Güney Kore'nin somut çaba harcayarak, ikili ilişkilerin gelişmesinin önünde yatan engelleri kaldırmasını beklediklerini vurguladı. Li, Güney Kore'nin, ilişkilerin doğru yolda istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde gelişmesini güvence altına almasını temenni ettiklerini ifade etti.


İki ülkenin geniş ortak çıkarlara ve devasa işbirliği potansiyeline sahip olduğuna işaret eden Li, tarafların kalkınma stratejilerini kenetleyerek, birbirlerini tamamlayıcı avantajlarını ortaya çıkarmasının ve ekonomi, ticaret, finans, imalat, çevre koruma gibi alanlardaki işbirliğini hızlandırmasının önemine değindi.


Moon Jae-in ise, karşılıklı siyasi güvenin yeniden tesis edilmesinin yanı sıra, ekonomik, ticari ve kültürel değişim ile işbirliğinin yeniden başlatılmasını umduklarına işaret etti.


Moon, ikili ilişkilerin bir an önce normal gelişme yoluna dönmesi için Çin'le ortaklaşa çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor