Li Keqiang 20. Çin-ASEAN Liderleri Toplantısı'na katıldı

2017-11-14 10:41:03 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Filipinler'in başkenti Manila'daki Uluslararası Konferans Merkezi'nde düzenlenen 20. Çin-ASEAN Liderleri Toplantısı'na katıldı.


ASEAN'na üye 10 ülke ile Çin'in liderlerinin katıldığı toplantıya Li Keqiang ve Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ortak başkanlık etti.


Li Keqiang toplantıda yaptığı konuşmada, bu yılın ASEAN'ın kuruluşunun 50. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, Çin'in ASEAN'ın gelişmesinden sevinç duyduğunu ve ASEAN'ın geleceğine de tam bir güven beslediğini kaydetti.


Li Keqiang, Çin'in, ASEAN topluluğu inşasına, kuruluşun bölgesel işbirliğinde oynadığı merkezi role ve uluslararası ile bölgesel konularda daha büyük rol oynamasına destek verdiğine işaret etti.


Li, Çin'in, ASEAN'la iyi komşu, dost ve ortak olmaya devam ederek, anlayış ile refahı paylaşan ve sorumluluğu ortaklaşa üstlenen kader ortaklığını birlikte inşa etmeye hazır olduğunun altını çizdi.


Kısa bir süre önce tamamlanan ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nde Çin'in gelecek kalkınmasına yönelik stratejik düzenlenmelerin yapıldığına ve yüce hedefin belirlendiğine dikkat çeken Li Keqiang, bunun Çin ile dünya ülkeleri arasındaki işbirliğine daha çok fırsat sunduğunu belirtti.


Li Keqiang, Çin-ASEAN ilişkilerinin daha üst bir düzeye taşınması için, “Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişme planının ortaklaşa hazırlanması”, “Kuşak  ve Yol inisiyatifi ile ASEAN'ın kalkınma planının kenetlenmesinin hızlandırılması”, “ikili siyasi ve güvenlik işbirliğinin istikrarlı adımlarla güçlendirilmesi”, “ekonomik ve ticari işbirliği bağlarının daha çok sıkılaştırılması” ve “kültürel değişim ve işbiriliği seviyesinin devamlı olarak yükseltilmesi” önerilerinde bulundu.


Li Keqiang söz konusu toplantıda, “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin ikinci aşama istişaresinin başlatılması çağrısında bulundu.


Toplantıda ayrıca, “Çin-ASEAN Altyapı Tesisleri İşbirliğinin Derinleştirilmesi Ortak Açıklaması” ve “Çin-ASEAN Etkili Yolsuzlukla Mücadele İşbirliğinin Güçlendirilmesi Ortak Açıklaması” dahil bir dizi belge imzalandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor