Xi Jinping Laos Cumhurbaşkanı'yla görüştü

2017-11-14 09:47:34 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Vientiane'de Laos Halkların Devrimci Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Laos Cumhurbaşkanı Boungnang Vorachith ile görüştü.


Xi Jinping görüşmede, Laos'un kendine özgü sosyalizm yolunu izlemesini, Laos'un ekonomik ve sosyal gelişmelerde kaydettiği büyük başarıları takdirle değerlendirdi.


Xi, Laos halkının Boungnang Vorachith önderliğinde reform çalışmalarında daha büyük başarılar kazanabileceğine inandığını söyledi.


Xi Jinping, iyi komşuluk ilişkileri bulunan Çin ile Laos arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 56 yıl boyunca, karşılıklı siyasi güvenin sürekli arttığına işaret etti.


Aynı dönemde iki ülke arasında, somut işbirliğinin genişlendiğine ve kültürel iletişimin yoğunlaştığına da değinen Xi, ilişkilerin kapsamlı olarak derinleşmesinin iki ülke halkına somut faydalar sağladığını dile getirdi.


Çin'in Laos'la el ele vererek, karşılıklı güvene, yardıma ve yarara dayalı kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini zenginleştirmeye hazır olduğuna vurgu yapan Xi Jinping, Laos'la sonsuza kadar iyi komşu, dost, yoldaş ve ortak olarak kalmayı istediklerini ifade etti.


Xi Jinping'i ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği'ne tekrar seçilmesinden dolayı tebrik eden Boungnang Vorachith ise, Xi'nin son ziyaretinin iki ülke arasındaki geleneksel dostluğu daha çok derinleştirmenin yanı sıra, ikili işbirliğini ilerleteceğine ve kapsamlı stratejik işbirliği ile ortaklık ilişkilerini yeni bir seviyeye taşıyacağına inandığını belirtti.


ÇKP 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından dolayı  Xi Jinping'i yi kutlayan Boungnang Vorachith, Çin halkının Xi'nin önderliğinde “İki 100 Yıllık” hedefe büyük adımlarla ilerleyeceğine inandığını ifade etti.


Görüşmede iki lider ayrıca, her iki partiyi ve ülkeyi ilgilendiren uluslararası ile bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundu.


Görüşmeden sonra iki lider, ekonomik koridor ile altyapı tesisleri inşası, Dijital İpek Yolu, bilim ve teknoloji, elektrik, insan kaynakları, finans ve tarım gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor