Xi Jinping Vietnam Cumhurbaşkanı ile görüştü

2017-11-13 16:08:43 CRI

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de Cumhurbaşkanı Tran Dai Quang'la görüştü.


Görüşmede ilk olarak, Vietnam'da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü (APEC) 25. Gayri Resmi Liderler Toplantısı'nın başarıyla tamamlanmasından dolayı tebriklerini dile getiren Xi Jinping daha sonra, Vietnam'da reform ve dışa açılma uygulamalarının canlılık gösterdiğine işaret etti.


Xi, ÇKP ve Çin hükümetinin, Vietnam ilişkilerine büyük önem vererek, bu ilişkilerde dostluk ilkesinde ısrar edeceğini ve iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliğini güçlendirerek, iki ülke halkına fayda sağlamak üzere çaba harcayacağını söyledi.


Xi, uluslararası ve bölgesel arenada derin ve karmaşık değişikliklerin yaşandığı ve Çin ile Vietnam'ın ciddi reform görevleriyle karşı karşıya bulunduğu bir zeminde, iki parti ve iki hükümet arasında üst düzey stratejik temasların güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.


Xi, iki ülke arasında ticaret hacmindeki istikrarlı büyüme eğiliminin sağlamlaştırılmasının ve “Kuşak ve Yol” ile “İki Koridor ve Bir Halka” projelerinin kenetlenmesinin hızlandırılmasının önemine değindi.


 Xi Jinping, iki ülkenin ayrıca, altyapı tesisleri inşası, üretim kapasitesi, enerji ve sınır ötesi işbirliği gibi alanlardaki işbirliğini yoğunlaştırması, halklar arasındaki temasları pekiştirmesi ve denizdeki barış ile istikrarı birlikte savunması gerektiğine vurgu yaptı.


Tran Dai Quang ise, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği'ne tekrar seçilmesinden dolayı Xi Jinping'e tebriklerini sundu.


Vietnamlı lider, Çin'in, ekonomik ve sosyal gelişim sürecinde kaydettiği büyük başarıların yanı sıra, uluslararası ve bölgesel barış ile refah için yaptığı önemli katkıları takdirle değerlendirdi.


Tran Dai Quang, Vietnam ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik işbirliğinin güçlendirilmesinin, iki ülkeye ve iki ülkenin halklarının temel çıkarlarına uygun olduğu gibi, uluslararası ve bölgesel barış ile istikrara da fayda sağladığının altını çizdi.


Tran Dai Quang son olarak, Çin'le beraber iki parti ve iki hükümetin üst düzey temasları sürdürerek, bütün alanlarda somut işbirliğini hızlandırmaya ve iki ülke arasındaki ilişkileri derinleştirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor