Xi Jinping Vietnam Meclis Başkanı'yla görüştü

2017-11-13 10:11:26 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün, Vietnam Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan ile ülkenin başkenti Hanoi'de bir araya geldi.


Xi Jinping görüşmede, Çin'in Vietnam'la olan ilişkilerin gelişimine büyük önem verdiğini belirtti.


Xi, Çin'in, Vietnam ile iyi komşuluk, dostluk, yoldaşlık ve ortaklık ruhuyla, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı gelişimini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.


Çin Ulusal Halk Meclisi ile Vietnam Meclisi arasındaki dostluk ilişkisini takdirle değerlendiren Xi, iki ülkenin yasama kuruluşlarının devletin siyasetinde önemli rol oynadığına ve iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ile dostluğu pekiştiren önemli bir köprü olduğuna işaret etti.


Xi, iki yasama kuruluşu arasında çeşitli kademelerde iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi, hükümet yönetimi ile yasama denetimi hakkındaki faydalı deneyimlerin paylaşılması ve iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayışın pekiştirilmesi için daha çok çalışılması gerektiğini ifade etti.


Xi ayrıca, Nguyen Thi Kim Ngan'a Çin'in yönetimi üzerindeki deneyimleri hakkında bilgi verdi.


Çin Komünist Partisi 19. Ulusal Kongresi'nin başarıyla tamamlanmasından dolayı Xi Jinping'i kutlayan Nguyen Thi Kim Ngan ise, Xi'nin liderliğinde Çin'e özgü sosyalizmin başarılı olacağına inandığını vurguladı.


Nguyen Thi Kim Ngan, Çin'in Vietnam'ın milli kurtuluşuna ve gelişmesine yönelik güçlü desteklerini hiçbir zaman unutmayacaklarını ve Çin'le ilişkilerdeki istikrarı geliştirmeyi diplomatik çalışmalarının önceliğine koyduklarını ifade etti.


Nguyen Thi Kim Ngan son olarak, Çin'le üst düzey sıkı temasları sürdürerek, çeşitli alanlardaki işbirliğini hızlandırmaya ve halklar arasındaki dostluğu yoğunlaştırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor